Przygotowania do egzaminu maturalnego większość uczniów rozpoczyna wraz z początkiem ostatniego roku szkolnego. Niewątpliwie jest to ostatni moment, aby mieć wystarczającą ilość czasu do powtórzenia wszystkich niezbędnych wiadomości oraz ich utrwalenia.

Warto jednak pamiętać, że najlepiej byłoby uczyć się regularnie przez cały okres szkoły średniej (liceum czy technikum), tak aby ostatnie semestry nauki poświęcić przede wszystkim na niezbędne powtórki oraz rozwiązywanie testów maturalnych.

Nauka do egzaminów maturalnych

Podręczniki szkolne wykorzystywane w trakcie zwykłych lekcji są zazwyczaj zbyt obszerne, aby zorganizować z nich krótkie, treściwe powtórki. Nie każdy uczeń preferuje również ręczne wykonywanie niezbędnych notatek czy naukę z zeszytów prowadzonych na lekcjach. Dlatego też większość maturzystów zdecydowanie stawia na naukę z książek, które są specjalnie dedykowane do maturalnych powtórek. 

Wśród tego rodzaju książek z pewnością dużą popularnością cieszą się repetytoria z serii “Teraz matura”, które od lat wiodą prym wśród pomocy maturalnych. Na uwagę zasługuje fakt, że są one podzielone na krótkie rozdziały, z których łatwo nie tylko przygotować dodatkowe notatki, ale można je wykorzystać również w trakcie rozwiązywania testów maturalnych z poprzednich lat. Książki z tej serii dopasowane są do materiału zarówno z podstawy programowej, jak i do matury rozszerzonej. Dzięki nim możliwe jest kompleksowe przygotowanie się do egzaminów, a także zorganizowanie powtórek na kilka tygodni czy dni przed samym terminem.

Fiszki, mapy myśli - korzystaj z technik zapamiętywania

Warto wybrać dobre repetytorium już na początku semestru (a więc we wrześniu), a powtórki zorganizować tak, aby naukę rozłożyć dogodnie w czasie. Przy powtarzaniu materiału warto uwzględnić fakt, że naukę należy podzielić na kilka przedmiotów - nie tylko tych obowiązków, ale również tych wybieranych indywidualnie przez każdego maturzystę. Zakres materiału jest naprawdę bardzo szeroki, a zdanie matury na wysoki procent to gwarancja dostania się na wymarzone studia - dlatego też z pewnością warto korzystać z profesjonalnych pomocy naukowych, które po prostu ułatwią i zdecydowanie przyśpieszą postęp pracy. 

Wśród innych popularnych metod nauki na maturę (oprócz wspomnianych wcześniej repetytoriów) należy wymienić również tworzenie map myśli czy korzystanie z własnoręcznie przygotowanych fiszek. Metody te angażują pamięć wzrokową i dlatego też pozwalają uzyskać naprawdę wysoką efektywność - bez wątpienia warto z nich skorzystać w trakcie maturalnych przygotowań.

Artykuł sponsorowany