Praca z pozoru wydaje się łatwa, jednak wykonując flagę należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: pas biały i czerwony musi być tej samej szerokości z dwóch stron, drewniany patyczek lepiej przykleić mocnym klejem, aby zapobiec wysunięciu się z flagi, zawsze (jeśli mamy taką możliwość) ustawiamy pasy tak, aby wykorzystać oryginalny brzeg kartki. Sposób pierwszy: Przygotowujemy czerwoną i białą kartkę w formacie A4 oraz jedną pomocniczą też w formacie A4 (tu w kolorze kremowym). Zaczynamy od złożenia kartki pomocniczej na pół wzdłuż dłuższej krawędzi.
Symbole narodowe
Wycinamy koło, a na środku tego koła mniejsze (nie musi być wycięte idealnie, gdyż zaraz będzie zamaskowane bibułą). Marszczymy pas czerwonej bibuły, łapiemy go w dłoni i przekładamy do połowy przez mniejsze koło. Bibułę rozkładamy dookoła z dwóch stron. Te same czynności powtarzamy z dwoma (lub jednym) pasem białej bibuły.
Z tektury wycinamy okrąg o średnicy ok. 5 cm. Z czerwonej bibuły wycinamy 4-5 kwadraty. Układamy je na siebie i składamy na pół, następnie ponownie na pół. Następnie po przekątnej. Z powstałej figury odcinamy wierzchołek delikatnie zaokrąglając. Po rozłożeniu bibuły przecinamy powstałe koła na pół. Podobnie postępujemy z białą bibułą ale o mniejszym promieniu.
Z papieru wycinamy dwa okręgi – jeden o średnicy 7,5 cm i szerokości 2 cm, drugi o średnicy 5,5 cm i 1,5 cm szerokości oraz jedno koło o średnicy 3 cm. Z taśmy dwustronnej wycinamy 2 okręgi i jedno koło identyczne jak z papieru. Przyklejamy taśmę do papieru. Z taśmy wycinamy jeszcze dwa okręgi- pierwszy o średnicy 5,5 cm i szerokości 5 mm, drugi o średnicy 3 cm i szerokości 5 mm.
Jeden koniec wyciętych z papieru pasków smarujemy klejem i łączymy z drugim końcem, ale nie składamy. Do jednego z wyciętych z papieru kół przyklejamy najpierw białe paski, tak aby wystawały na około 1,5 cm poza koło. Doklejamy do nich czerwone paski w taki sposób, aby znalazły się one pomiędzy białymi i wystawały na około 2,5 cm poza koło. Smarujemy klejem drugie koło i przyklejamy na czerwone paski. Na końcu białego i czerwonego paska wycinamy mały trójkąt.
Z białej wstążki odcinamy kawałek o długości około 11 cm. Z czerwonej wstążki odcinamy kawałek o długości 13 cm. Ponownie z białej wstążki odcinamy kawałek o długości 2,5 cm. Z białej i czerwonej wstążki odcinamy po jednym kawałku o długości 9 cm. Na jednym ich końcu wycinamy mały trójkąt – składamy na pół i tniemy ukośnie. Końce wstążek przytapiamy zapalniczką. Na jednym końcu białej wstążki, na wierzchu i pod spodem przyklejamy po kawałku taśmy.
Na końcu czerwonej wstążki, na spodniej stronie przyklejamy kawałek taśmy. Przyklejamy koniec do wstążki tak aby utworzyć pętlę o długości 4 cm (od środka do zewnątrz). Na końcu przyklejamy drugi kawałek taśmy. Z taśmy robimy drugą pętlę naprzeciwko pierwszej i przyklejamy. Kontynuujemy robienie pętli aż do uzyskania około 9 pętli. Tak powstała pierwsza część rozetki. Do wykonania drugiej części użyjemy białej wstążki. Wykonujemy ją podobnie jak pierwszą tylko o nieco mniejszych pętlach.
Na rolce szkicujemy zakręcony ogon syrenki. Powyżej ogona zaznaczamy dwie linie wokół rolki w odstępie około 10 cm. Całość wycinamy. Otrzymaliśmy tułów syrenki z ogonem. Na srebrnym papierze rysujemy a następnie wycinamy falbanki. Cielisty papier owijamy wokół rolki i zaznaczamy linie równo z rolką. Nadmiar odcinamy. Z różowego papieru wycinamy kształt staniczka.
Szerszy (7 cm) kawałek bibuły składamy w sposób pokazany na filmie tworząc falbankę. Dół falbanki smarujemy z tyłu klejem, przyklejamy do większego koła a nadmiar odcinamy. Końce falbanki sklejamy ze sobą. Bierzemy węższy (5 cm) kawałek bibuły, zawijamy falbankę, smarujemy klejem i przyklejamy w środku szerszej falbanki.
Strona 1 z 2