Malowanie na pomiętej kartceKartkę z bloku rysunkowego delikatnie nawilżamy wodą. Możemy do tego zastosować np. gąbkę. Kartkę mniemy, następnie delikatnie rozkładamy. Na tak przygotowanym podłożu malujemy obrazek farbami plakatowymi.

Czytaj więcej...

Obrazki z ziarenNo początku obok kartki układamy figurę na sucho. Malujemy kartkę A5 klejem do drewna. Układamy ziarna słonecznika w postać przypominającą jaszczurkę począwszy od tułowia umieszczonego w części środkowej kartki po palce. Obrazek układamy bardzo dokładnie. Oczy robimy z suszonych pestek dyni. Całą kartkę obsypujemy kaszą. Delikatnie rozprowadzamy kaszę i dociskamy do kartki. Nadmiar zsypujemy.

Czytaj więcej...

Roztopiona świecaNa kartce układamy obrazek z ostrużyn z kredek świecowych. Kompozycja może być dowolna. Następnie przykrywamy go folią aluminiową i podgrzewamy przy pomocy suszarki. Po wystygnięciu delikatnie zdejmujemy folię. Obrazek jest gotowy do powieszenia na ścianie.

Czytaj więcej...

Wydrapywanie w plastelinie i pastelach olejnychKartkę malujemy na czarno. Rysujemy obrazek kredką świecową lub rozsmarowujemy plastelinę. Patyczek przygotowujemy w taki sposób, żeby uzyskać szeroką końcówkę. W czasie wydrapywania spod plasteliny lub kredki wyłania się czarna kartka. Daje nam to możliwość dodania większej ilości szczegółów. W razie pomyłki możemy z powrotem wypełnić element plasteliną lub kredką i poprawić. Praca jest łatwa w wykonaniu, a daje dużo satysfakcji.

Czytaj więcej...

Mozaika z papieruNa kartce szkicujemy wybrany przez nas wzór. Wyklejamy zaczynając od konturów, a następnie wypełniamy wnętrze. Kwadraty przyklejamy w odstępach około 1-2mm od siebie. Staramy się wypełnić całą wolną przestrzeń kartki. Może się zdarzyć, że nie da się w danym miejscu przykleić całego kwadratu, a przestrzeń jest zbyt duża, aby zostawić ją pustą – w takim wypadku przycinamy kwadrat nożyczkami do odpowiednich rozmiarów i przyklejamy.

Czytaj więcej...

Wycinanka w tekturze falistejZ pudła wycinamy kawałek kartonu o wymiarach wybranych dla naszego obrazka. Linie (fale) na kartonie powinny przebiegać poziomo. Zaznaczamy na nim marginesy po 1,5 cm z każdej strony, a wewnątrz nich rysujemy obrazek. Tu musimy zwrócić uwagę na te elementy, które mają być przedstawione na obrazku. Każdy kontur, który będziemy wypełniać kolorem to dwie linie – zewnętrzna i wewnętrzna.

Czytaj więcej...

Rysowanie mokrą kredąMoczymy kredę w wodzie, tak długo by dobrze nasiąkła wodą. Na czarnej (lub innej, ale ciemnej) kartce rysujemy obrazek wykorzystując wszystkie dostępne kolory kredy. Staramy się robić to w miarę szybko, żeby kreda, którą rysujemy była cały czas mokra. Jeżeli wyschnie to ponownie moczymy ją w wodzie. Pokrywamy jak największą powierzchnię kartki. Po zakończeniu rysowania odkładamy obrazek do wyschnięcia. Kolory staną się jaśniejsze.

Czytaj więcej...