stroik świątecznyWykonanie stroika wymaga użycia ostrych narzędzi: sekatora, nożyka do tapet, a także zapalniczki. Wszystkie cięcia i podgrzewanie musi wykonać osoba dorosła.

Prace przygotowawcze: Wybieramy podstawę do stroika. Może to być zwykła podstawka do doniczki. Dopasowujemy kształt gąbki florystycznej do podstawy.

Czytaj więcej...

Lampion adwentowyW jednym kubeczku odcinamy dno. W tym celu nakłuwamy dno w kilku miejscach plastikowym patyczkiem. Gdy zrobimy większą dziurkę, zaokrąglamy ją nożyczkami. Przez otwór ma przejść mała lampka na baterię. Kubeczek nakłuwamy też w dwóch miejscach blisko krawędzi dna. Przez dziurki będziemy montować uchwyt lampionu.

Czytaj więcej...

Jak złożyć Mikołaja z serwetkiDużą, papierową serwetkę (bez rozkładania) ustawiamy wierzchołkiem kwadratu do góry. Palcem przytrzymujemy górny wierzchołek, a dwa boczne składamy do środka. Powstaje rożek. Dolny wierzchołek składamy do góry. Serwetkę odwracamy. Z małej, ozdobnej, okrągłej serwetki wykonujemy głowę Mikołaja.

Czytaj więcej...

Na papierowy, biały kubeczek naklejamy twarz Mikołaja wyciętą z kremowej kartki. W dnie kubeczka robimy dwie dziurki drewnianym patyczkiem. Przez dziurki zahaczamy drucik kreatywny. Drugi kubeczek owijamy sporym kawałkiem czerwonej bibuły tworząc szpiczastą, długą czapkę. Bibułę ściągamy z kubka, brzeg czapki sklejamy, wyrównujemy dół.

Czytaj więcej...

Gwiazda betlejemska z papierowej serwetkiSerwetkę rozkładamy, a następnie składamy z dwóch stron układając jej boki na środku. Powstaje nam szeroki pas, który skracamy składając jego końce do środka. Czynność powtarzamy jeszcze raz. Tym sposobem zaznaczamy linie, które ułatwią nam złożenie serwetki w wachlarz. Serwetkę rozkładamy do pierwszego etapu, czyli szerokiego pasa. Rozpoczynamy składanie wachlarza (zgodnie z przygotowanymi zgięciami).

Czytaj więcej...

Choinki z serwetekPierwsza choinka: serwetkę układamy wierzchołkiem do siebie. Odginamy do góry poszczególne warstwy serwetki tak, aby pierwsza i każda kolejna warstwa były niżej. Odległości pomiędzy wierzchołkami odgiętych warstw powinny być w miarę równe. Serwetkę okręcamy o 180°, a następnie obracamy na drugą stronę (czyli tam, gdzie nie ma zagięć). Przytrzymujemy palcem środek górnego boku figury i składamy serwetkę z dwóch stron na trzy części.

Czytaj więcej...

Szopka bożonarodzeniowa z tekturyWycinamy szeroki pas z brązowej kartki i składamy według instrukcji obrazkowej (na schemacie podane są wymiary sfotografowanej szopki, ale mogą być one inne, dopasowane np. do wysokości figurek). Doklejamy podstawę, którą wzmacniamy dodatkowym prostokątem z tektury. Przystępujemy do wykonania żłóbka i postaci.

Czytaj więcej...