śnieżynka z papieruZanim przystąpimy do wykonywania śnieżynki, postarajmy się o białą kartkę w formacie A4, o jak najmniejszej gramaturze (np. 80 g/m², ze zwykłego bloku rysunkowego). To bardzo ułatwi wycinanie kilkakrotnie złożonego papieru i pozwoli nam stworzyć wzorzysty płatek śniegu. Kartkę układamy poziomo. Górny wierzchołek przemieszczamy do dolnego boku i tworzymy zgięcie.

Czytaj więcej...

Masa porcelanowa przepisPrzygotowujemy odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej, kleju Wikol, soku z cytryny oraz oliwki dla niemowląt. Najważniejszą zasadą dotyczącą proporcji jest to, aby dodać tyle samo mąki i kleju. Warto zwrócić na to uwagę np. przy odmierzaniu składników łyżką (nie da się tak jak w przypadku mąki, nałożyć czubatej łyżki kleju). Składniki początkowo mieszamy łyżką, następnie zagniatamy w dłoniach.

Czytaj więcej...

Butelkę w górnej części oklejamy dookoła paskiem z taśmy dwustronnej. Odcinamy kawałek bibuły i naklejamy na taśmę. Związujemy włóczką na górze. Brzeg bibuły oklejamy paskiem z filcu. Pod czapką naklejamy ruchome oczy. Robimy dziurkę na nos...

Czytaj więcej...

karmnik dla ptakówNajpierw równo układamy 7 patyczków. Końcowe odsuwamy tak na 1/4 centymetra. Dajemy po kropli kleju na każdym patyczku i w poprzek przyklejamy kolejne siedem patyczków, począwszy od krańców, tak by zostały nam otwory. Drugi podest robimy w ten sam sposób, ale używamy o 1 patyczek więcej. Sklejone patyczki usztywniamy spinaczem i pozostawiamy by klej związał.

Czytaj więcej...

Bałwanek z papieruWycinamy z szablonu nos bałwanka. Podginamy zakładki do góry (możemy przejechać nożyczkami lub cyrklem wzdłuż linii – będzie łatwiej złożyć), składamy wzdłuż linii w ostrosłup i sklejamy. Wycinamy prostokąt i sklejamy go tworząc sześciokąt. Wycinamy duży sześciokąt a w jego środku mniejszy. W wycięty otwór wklejamy sklejony wcześniej sześciokąt. Wycinamy trzeci sześciokąt, zaginamy zakładki i za ich pomocą wklejamy go od spodu jako wieko kapelusza.

Czytaj więcej...

Z krepiny wycinany pasek o szerokości ok. 7 cm. Cięcie musi być wykonane w poprzek zmarszczeń. Pasek składamy na pół. Powstanie okrąg. W miejscu zgięcia rozciągamy krepinę. Powstałą spiralę zwijamy w sopel.  Zaczynamy od końca. Warstwy powinny mocno nachodzić na siebie, a następnie coraz bardziej się rozszerzać. Odcinamy nadmiar krepiny. Sklejamy odstającą część i wyrównujemy nożyczkami.

Czytaj więcej...

Bałwanek z włóczkiWłóczkę tniemy na kilkanaście kawałków o długości 6 cm, 7 cm i 8 cm. Owijamy je wokół odpowiednich wielkościowo pierścieni w taki sposób: składamy kawałek na pół, przykładamy do pierścienia „uszkiem” na zewnątrz, przekładamy końce przez „uszko” i zaciągamy. Powtarzamy czynności, aż do zapełnienia całego okręgu. Końce wyrównujemy nożyczkami. Jedna kula gotowa. Powtarzamy czynności dla pozostałych okręgów.

Czytaj więcej...

Śnieżynka z papieruZ papieru wycinamy po 10 większych i mniejszych kształtów – łezki (krople). Wewnątrz dużych kropli wycinamy kształt łezki z dwoma wierzchołkami. Ze sztywnej kartki wycinamy koło o średnicy około 7 cm. Smarujemy kroplę klejem po jednej stronie otworu i sklejamy formując szpiczasty rożek. W podobny sposób sklejamy małe krople. Do koła ze sztywnej kartki przyklejamy duże rożki tak aby ich wierzchołki stykały się ze sobą.

Czytaj więcej...