Samolot z papieru łatwyDo wykonania samolotu przygotowujemy cienką kartkę w formacie A4. Rozpoczynamy klasycznie od zgięcia papieru na pół wzdłuż dłuższej krawędzi, jednak w następnych etapach kartkę trzeba będzie złożyć poprzecznie. Samolot jest przez to krótszy od typowego i ma szerokie skrzydła. Dobre wyważenie ciężaru sprawia, że świetnie lata i doskonale nadaje się do zabawy. Samolot łatwo i szybko się składa.

Czytaj więcej...

Z żółtego kartonu wycinamy długi pas. Składamy go w harmonijkę odcinając papier po skosie (ponieważ karton jest gruby, musimy to robić etapami, odcinając kolejne części i wzorując się na skosie odciętego wcześniej fragmentu). Wycinamy dwa pasy z papieru kolorowego w kontrastowym kolorze. Pasy składamy w harmonijkę na taką samą szerokość co zagięcia korony.

Czytaj więcej...

Czapka kibicaDaszek odrysowujemy od szablonu na czerwonej kartce i wycinamy. Następnie robimy nacięcia i zaginamy papier. Z białej kartki wycinamy dwa paski o szerokości 5 cm (z bristolu wystarczy wyciąć jeden, dłuższy pasek). Zszywamy dwie końcówki. Zagięcia daszku smarujemy klejem i naklejamy pod opaską w miejscu gdzie nie ma zszywek. Nacięcia po naklejeniu powinny być z przodu niewidoczne. Wycinamy z szablonu napis „Polska” i naklejamy na opaskę.

Czytaj więcej...

czapeczki urodzinoweZ arkusza A4 papieru technicznego w kolorze kremowym wycinamy jak największe półkole. Odmierzamy sobie je cyrklem. A środek wymierzamy składając kartkę na pół. Delikatnie na końcu zaznaczamy środek dla cyrkla. Na kawałku różowego papieru rysujemy kształt noska (ryjka), uszu i ogona. Nosek powstaje z zwykłego kółka, na nim rysujemy markerem dwa okręgi (nozdrza). Rysując uszy musimy sobie narysować miejsce służące do przyklejenia do czapeczki.

Czytaj więcej...

piekło nieboZ kartki wycinamy kwadrat i składamy na pół - poziomo i pionowo. Wierzchołki kartki składamy do miejsca gdzie krzyżują się poprzednie zgięcia. Odwracamy kartkę na drugą stronę. Ponownie składamy wierzchołki do miejsca skrzyżowania się pierwszych zgięć. Wierzchołki łączymy ze sobą. Wyrównujemy zgięcia od spodu w taki sposób, aby nie zagiąć wierzchnich części. Składamy całość na pół tak jak na początku i otwieramy.

Czytaj więcej...

samolot z papieruKartkę A4 składamy zaginając wierzchołek do dłuższej krawędzi kartki. Powtarzamy z drugiej strony. Następnie składamy kartkę mniej więcej w 1/3 wysokości w miejscu gdzie powstał znak X. Linie zgięć powinny się pokrywać. Składamy kartkę w miejscu nowo powstałego zgięcia i przyciskamy górną część. Zaginamy powstały wierzchołek kartki ok. 1 cm do środkowej linii, a następnie w dół. Odginamy i z powstałych zgięć tworzymy kwadrat

Czytaj więcej...

Pudełko z papieruNa kartki nanosimy szablon do wycięcia. Wycinamy tnąc po pełnych liniach. Prostokąty składamy na pół według dłuższych brzegów. Tępą krawędzią nożyczek przesuwamy po przerywanych liniach pomagając sobie linijką. Wszystkie zgięcia wykonujemy do wewnątrz. Ostatni zagięty kawałek z każdego boku smarujemy od zewnątrz klejem. Składamy pudełko/ramkę zaczynając od górnej o dolnej części. Następnie składamy prawą i lewą część.

Czytaj więcej...

Świnka skarbonka z tekturyNa kartonie odrysowujemy 2 razy szablon świnki, uszy i ogon i wycinamy. Również z kartonu wycinamy 2-3 pasy przez całą długość o szerokości 4cm (mogą być szersze, wtedy skarbonka będzie większa). Zakładki znajdujące się wokół świnki składamy do wewnątrz tzn. tak, aby po postawieniu ścianek zakładki znajdowały się pomiędzy nimi, a nie na zewnątrz. Pas z kartonu spłaszczamy.

Czytaj więcej...