Co się stało ze starymi, hitowymi seriami klocków LEGO®?

Lata 80. i 90. w świecie klocków LEGO® przyniosły wiele pamiętnych zestawów. Jednak od tamtej pory minęło naprawdę wiele lat – nie każda seria przetrwała próbę czasu. Niektóre z nich ewoluowały, inne już nigdy nie pojawiły się na sklepowych półkach. Znaleźć można jednak i takie, które w 2022 roku nadal cieszą się sporą popularnością.

Piraci i Zamek: powolna emerytura

"Pirates" oraz "Castle" to dwie kultowe serie, których niestety dzisiaj nie znajdziemy w aktualnej ofercie klocków LEGO®. Nie oznacza to jednak, iż zostały całkowicie wycofane przez duńskiego producenta. Jeśli chodzi o Piratów, zmierzch pierwszej fali zestawów (wydawanych od 1989 roku) nastąpił w 1997 roku. Seria doczekała się reaktywacji w roku 2009 oraz 2015. Oprócz tego co jakiś czas jest wydawany pojedynczy zestaw z piratami.

Losy serii "Zamek" potoczyły się nieco inaczej – od roku 2000 była w dalszym ciągu kontynuowana (pod szyldami Knights' Kingdom, Fantasy Era oraz Kingdoms) – w zasadzie aż do roku 2013. Od tej pory fani serii dostają nowy komplet bardzo sporadycznie, chociaż w 2022 roku pojawiła się prawdziwa perła w historii całej serii. Z okazji 90 rocznicy powstania Grupy LEGO wydano monstrualny zamek. To komplet nr 10395 – Zamek Rycerzy Lwa, składający się z 4514 elementów!

źródło: https://noweklocki.pl/lego-zamek

 

Town-City – łagodna ewolucja

Jedną z serii, która już 30-40 lat temu była jednym z fundamentów klockowego asortymentu, jest linia "Town" przedstawiająca miejskie życie. Można powiedzieć, iż jest z powodzeniem kontynuowana do dzisiaj, chociaż w 2005 roku zmieniła nazwę na doskonale znane dzisiaj "City".

Oczywiście pod względem konstrukcyjnym zestawy LEGO® (niezależnie od serii) rozwinęły się, a same zestawy klocków nie wyczerpują danej tematyki. Przykładem może być właśnie seria City – obecnie jest produkowany serial animowany z bohaterami których można odnaleźć w zestawach.

 

Western, czyli melodia przeszłości

Jedną z niedużych serii która cieszyła się sporą popularnością pod koniec lat 90. był Western. Komplety przedstawiały różne lokacje na dzikim zachodzie – mieliśmy rywalizację kowboi, Indian i żołnierzy. Mimo sukcesu seria nie doczekała się już nigdy kontynuacji.

źródło: https://noweklocki.pl/lego-western

 

Gwiezdne Wojny™ – prawdziwy "evergreen"

W 1999 roku pojawiła się pierwsza licencjonowana seria klocków w historii firmy, bazująca na słynnej filmowej historii stworzonej przez George'a Lucasa. Okazała się ona prawdziwym fenomenem – zarówno na kinowych ekranach, jak i świecie klocków, gdyż od ponad 20 latach jest nieprzerwanie dostępna w ofercie klocków LEGO®.

Jak widać losy starych serii LEGO® potoczyły się bardzo różnie. Ogólnie widać pewną zmianę jeśli chodzi o podejście producenta – z biegiem lat coraz więcej zestawów bazuje na licencjach, jednak w dalszym ciągu każdy bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie.