Każdy rodzic stara się, by jego dziecko rozwijało się kompleksowo, w różnych obszarach. Jest to niezmiernie ważne już od pierwszych miesięcy życia malucha. Wymaga stosowania rozmaitych bodźców oraz wprowadzania różnych zabaw.

Jednym z kluczowych elementów w rozwoju dziecka jest nieustanne stymulowanie jego wyobraźni. Dlaczego ma to tak wielkie znaczenie oraz co zrobić, by pobudzić wyobraźnię malucha w odpowiedni sposób? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Wyobraźnia u dziecka – dlaczego jest tak ważna?

Wyobraźnia to bynajmniej nie tylko fantazjowanie i kreowanie nierealnych światów. To sposób poznawania świata, dostrzegania rozmaitych związków, które w nim zachodzą, oraz metoda na budowanie relacji z innymi ludźmi. Dzięki niej maluchy rozwijają się na poziomie emocjonalnym, poznawczym i społecznym.

To bowiem właśnie dzięki wyobraźni jesteśmy w stanie krytycznie myśleć, kreatywnie działać oraz interpretować rozmaite zjawiska, zachodzące wokół nas każdego dnia.

Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że u najmłodszych dzieci, do wieku przedszkolnego, zdolność do twórczego myślenia jest najwyższa. Z czasem stopniowo maleje, by w okresie szkolnym w większości zostać zastąpioną przez schematyczne myślenie i jednotorowe rozwiązywanie rozmaitych zagadnień.

Istnieje jednak szereg sposobów na to, by pobudzać wyobraźnię u dzieci, a przez to zwiększać ich zdolności poznawcze. Jak to zrobić najlepiej?

Zajęcia artystyczne – kreatywne tworzenie

Dla wielu osób kreatywność w dużej mierze wiąże się z zajęciami plastycznymi. Jest to zdecydowanie jeden z najskuteczniejszych sposobów pobudzania kreatywności u maluchów, które z radością tworzą nowe przedmioty.

Podczas zajęć wykorzystuje się rozmaite media i techniki. Dzieci chętnie rysują, malują, wyklejają oraz lepią z plasteliny lub gliny. Możliwości są niemal nieograniczone.

Ważne jest, by pozwolić maluchowi na wykorzystywanie jego własnych pomysłów. Nie każda praca musi być przecież idealna i w pełni odwzorowywać otaczający nas świat. Zdecydowanie lepiej, by dziecko mogło w pełni wyrazić siebie oraz wykazać się pomysłowością.

Pomysły płynące z lektury – czytanie książek z dzieckiem

Innym niezmiernie popularnym sposobem na zwiększanie kreatywności jest czytanie. Początkowo czyta się maluchowi, później analizuje się treść razem z nim. Starsze dzieci zachęca się natomiast do samodzielnego czytania. Wybór książek, dostępnych na rynku, jest olbrzymi. Warto zapoznać się z ofertą na przykład na stronie: Wozki-Foteliki.pl, gdzie znalazły się wartościowe publikacje dla najmłodszych czytelników.

Dlaczego jest to tak ważne? Czytanie stymuluje rozwój emocjonalny. Dodatkowo podczas wspólnej lektury zaspokaja potrzebę bliskości i budowania więzi między maluchem a dorosłymi. W końcu lektura to też szansa na wzbogacenie słownictwa, poprawę pamięci i koncentracji oraz ogólny rozwój intelektualny.

Udawanie – kreowanie własnych światów

Olbrzymią kreatywność najmłodszych można zaobserwować podczas zabawy w udawanie. Dzieci uwielbiają przecież bawić się w wizytę u doktora lub robienie zakupów.

W ten sposób kreują własną rzeczywistość, a także poznają otaczający ich świat, często wykorzystując wcześniej podpatrzone u dorosłych wzorce zachowań. Dzięki temu maluchy są w stanie skuteczniej przyswajać umiejętności emocjonalne i społeczne. Zabawa w udawanie wspiera też zdolność do rozwiązywania problemów oraz realizowania rozmaitych obowiązków.

Kreatywność u malucha – wielka wartość na całe życie

Wyobraźnia pozwala dziecku lepiej poznawać otaczający go świat oraz uczyć się wielu rzeczy. Dzięki niej maluch rozwija się wielotorowo, zdobywa kluczowe umiejętności, niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania w dorosłym życiu. Warto zatem wspierać go w tym na co dzień.

Jak to zrobić? Poprzez dostarczanie odpowiednich zabawek oraz spędzanie czasu z maluchem. Nie zapominajmy bowiem, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy wytworami kreatywnej wyobraźni można się dzielić z innymi.

Artykuł sponsorowany