Obrazki z ziarenNo początku obok kartki układamy figurę na sucho. Malujemy kartkę A5 klejem do drewna. Układamy ziarna słonecznika w postać przypominającą jaszczurkę począwszy od tułowia umieszczonego w części środkowej kartki po palce. Obrazek układamy bardzo dokładnie. Oczy robimy z suszonych pestek dyni. Całą kartkę obsypujemy kaszą. Delikatnie rozprowadzamy kaszę i dociskamy do kartki. Nadmiar zsypujemy.

Czytaj więcej...

Roztopiona świecaNa kartce układamy obrazek z ostrużyn z kredek świecowych. Kompozycja może być dowolna. Następnie przykrywamy go folią aluminiową i podgrzewamy przy pomocy suszarki. Po wystygnięciu delikatnie zdejmujemy folię. Obrazek jest gotowy do powieszenia na ścianie.

Czytaj więcej...

Wydrapywanie w plastelinie i pastelach olejnychKartkę malujemy na czarno. Rysujemy obrazek kredką świecową lub rozsmarowujemy plastelinę. Patyczek przygotowujemy w taki sposób, żeby uzyskać szeroką końcówkę. W czasie wydrapywania spod plasteliny lub kredki wyłania się czarna kartka. Daje nam to możliwość dodania większej ilości szczegółów. W razie pomyłki możemy z powrotem wypełnić element plasteliną lub kredką i poprawić. Praca jest łatwa w wykonaniu, a daje dużo satysfakcji.

Czytaj więcej...

Mozaika z papieruNa kartce szkicujemy wybrany przez nas wzór. Wyklejamy zaczynając od konturów, a następnie wypełniamy wnętrze. Kwadraty przyklejamy w odstępach około 1-2mm od siebie. Staramy się wypełnić całą wolną przestrzeń kartki. Może się zdarzyć, że nie da się w danym miejscu przykleić całego kwadratu, a przestrzeń jest zbyt duża, aby zostawić ją pustą – w takim wypadku przycinamy kwadrat nożyczkami do odpowiednich rozmiarów i przyklejamy.

Czytaj więcej...

Wycinanka w tekturze falistejZ pudła wycinamy kawałek kartonu o wymiarach wybranych dla naszego obrazka. Linie (fale) na kartonie powinny przebiegać poziomo. Zaznaczamy na nim marginesy po 1,5 cm z każdej strony, a wewnątrz nich rysujemy obrazek. Tu musimy zwrócić uwagę na te elementy, które mają być przedstawione na obrazku. Każdy kontur, który będziemy wypełniać kolorem to dwie linie – zewnętrzna i wewnętrzna.

Czytaj więcej...

Rysowanie mokrą kredąMoczymy kredę w wodzie, tak długo by dobrze nasiąkła wodą. Na czarnej (lub innej, ale ciemnej) kartce rysujemy obrazek wykorzystując wszystkie dostępne kolory kredy. Staramy się robić to w miarę szybko, żeby kreda, którą rysujemy była cały czas mokra. Jeżeli wyschnie to ponownie moczymy ją w wodzie. Pokrywamy jak największą powierzchnię kartki. Po zakończeniu rysowania odkładamy obrazek do wyschnięcia. Kolory staną się jaśniejsze.

Czytaj więcej...

Malowanie po plastelinieNa kartce rozprowadzamy plastelinę, tak aby zakryć całą białą powierzchnię. Kolor plasteliny nie ma znaczenia. Z plasteliny formujemy cienkie wałki i przyczepiamy je do przygotowanej wcześniej kartki układając wzór np. choinki. Całą pracę malujemy farbami. Nie rozcieńczamy farb, bo będą spływać z plasteliny. Jeżeli już musimy rozcieńczyć farbę to tylko wodą z mydłem. 

Czytaj więcej...