Podczas kolorowania dziecko uczy się prawidłowo trzymać kredkę w dłoni, musi wykonywać odpowiednie ruchy, by dokładnie wypełnić pole danym kolorem. Ćwiczy umiejętności, które za pewien czas będą mu potrzebne podczas nauki pisania. Kolorując dziecko musi raz mocniej, raz delikatniej przyciskać kredkę lub flamaster do podłoża. Takie ćwiczenia to trening motoryki małej i mięśni ręki.

Kolorowanie to zajęcie wymagające zaangażowania i wytrwałości. Trzeba na nie poświęcić trochę czasu. Jest to również świetny trening dla wyobraźni dziecka. Podczas kolorowania dziecko uczy się rozróżniania kolorów, kształtów, a także proporcji.

Kolorowanie to czynność budująca pewność siebie. Pokolorowanie obrazka oraz satysfakcja z związana z wykonaniem zadania do końca to powód do dumy. Jeżeli dziecko otrzyma pochwałę od rodziców czy innych osób dorosłych, odczuje jeszcze większą satysfakcję z wykonanego zadania. Kolorowanie to także sposób wyrażania uczuć i emocji.

Zalety kolorowanek dla dzieci

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Warto zachęcać dzieci do kolorowania. Jeżeli nasza pociecha nie przepada za tą czynnością, znajdźmy przyczynę niechęci. Problemem może być nieodpowiednio dobrana kolorowanka. Nie może być zbyt łatwa ani lub zbyt trudna. Kolorowanki dla dzieci muszą być dobrane do wieku i umiejętności dziecka.

Zwróćmy uwagę na tematykę kolorowanek. Atrakcyjne obrazki z ulubionymi postaciami czy motywami z bajek mogą być strzałem w dziesiątkę. Jeżeli zauważymy, że zbyt proste kolorowanki zaczynają nudzić dziecko, zwiększajmy powoli stopień trudności.

Warto przetestować również kredki. Powinny mieć wyraziste kolory. Na początku warto wybrać krótkie, grube, miękkie kredki, np. świecowe. Takie kredki łatwo utrzymać w ręku i aby coś pokolorować nie trzeba używać dużej siły. Najmłodszym dzieciom nie dawajmy też dużego wyboru kolorów. Wybierzmy te podstawowe niezbędne do pokolorowania prostych obrazków.

Kolorujmy razem ze swoją pociechą. Czas poświęcony dziecku, nasze zachęty i pochwały to dla malucha doskonała motywacja do działania. Wspólne kolorowanie to okazja do nauki nazw różnorodnych przedmiotów, zwierząt, roślin. Warto więc podczas kolorowania nazywać to, co widzimy na obrazkach.

Artykuł sponsorowany