Z filcu wycinamy poszczególne części zajączka oraz jajka – tułów (x2), oczy, źrenice, nos, policzki, ogon, jajko (x2) i kolorowe kropki. 

Jajko
Kolorowe kropki przyszywamy do jednego z jajek starając się zostawić około 2 mm od krawędzi jajka. Nakładamy na siebie jajka w taki sposób, żeby kropki znajdowały się wewnątrz. Obszywamy jajko dookoła zaczynając od dołu, a na końcu zostawiamy niewielki otwór. Posłuży on do wypchania jajka. Wywijamy jajko tak aby kolorowe kropki znalazły się na zewnątrz. Wypychamy jajko watą i zszywamy.

Zajączek
Najpierw przygotowujemy ogon. Zszywamy jego części w podobny sposób jak jajko. Wywijamy i wypychamy watą. Na końcu zszywamy pozostałą część. Na jednej części zajączka z filcu przyszywamy białe części uszu. Również z białego filcu są policzki zająca. Przyszywamy je wypychając niewielką ilością waty. W górnej części policzków przyszywamy różowy nos a na policzkach wyszywamy małe kropki. Biały prostokątny kawałek filcu to zęby. Umieszczamy je u dołu policzków przeszywając nitką przez środek kawałka. Czarne źrenice kładziemy na białych oczach i przyszywamy je razem. Pierwsza część zająca jest gotowa. Do drugiej części zająca około 1 cm od dołu przyszywamy przygotowany wcześniej ogon.  Wystarczy przyszyć go w jednym miejscu, a reszta będzie lekko odstawać.

Pora połączyć części zajączka. 

Nakładamy na siebie części zajączka w taki sposób, aby wszystkie dodane elementy znalazły się wewnątrz i spinamy je szpilkami. Zszywamy połówki zajączka zostawiając na dole otwór na około 4cm (to mniej więcej tyle co odległość między dolnymi łapami). Przez pozostawiony otwór wywijamy zajączka na drugą stronę – możemy sobie pomóc wąskim ołówkiem lub długopisem szczególnie przy uszach i łapach. 

Do zająca przyszywamy kolorowe jajko.

Przez pozostawiony otwór wypychamy zajączka watą zaczynając od uszu i głowy. Jedno ucho zginamy i zszywamy dzięki czemu będzie wyglądało jakby było klapnięte. Następnie wypychamy wszystkie 4 łapy. Teraz możemy wypchać tułów zajączka. Warto tutaj zwrócić uwagę, aby nie wypychać zbytnio przestrzeni na połączeniu łap z tułowiem, dzięki czemu będziemy mogli je później zgiąć. 

Po wypchaniu zszywamy resztę zająca. Górne i dolne łapy zginamy i przyszywamy do jajka. Dzięki temu zając nie tylko będzie wyglądał jakby trzymał jajko, ale również będzie potrafił siedzieć.  Zając bez wąsów to nie zając, więc do nosa przywiązujemy kilka nitek i przycinamy je na odpowiednią długość. Zajączek z filcu może być ciekawą świąteczną maskotką lub dekoracją. Będzie to odmiana dla czekoladowych zajączków. 

Materiały:

  • arkusz szarego filcu
  • biały, żółty, pomarańczowy, zielony, granatowy, fioletowy, różowy i czarny filc – mogą być małe kawałki
  • wata
  • szara nitka

Narzędzia:

  • nożyczki
  • igła
  • szpilki
  • wąski ołówek lub długopis