Praca z pozoru wydaje się łatwa, jednak wykonując flagę należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: pas biały i czerwony musi być tej samej szerokości z dwóch stron, drewniany patyczek lepiej przykleić mocnym klejem, aby zapobiec wysunięciu się z flagi, zawsze (jeśli mamy taką możliwość) ustawiamy pasy tak, aby wykorzystać oryginalny brzeg kartki.
Sposób pierwszy: Przygotowujemy czerwoną i białą kartkę w formacie A4 oraz jedną pomocniczą też w formacie A4 (tu w kolorze kremowym). Zaczynamy od złożenia kartki pomocniczej na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Teraz składamy kartkę czerwoną na pół wzdłuż dłuższej krawędzi, połowę kartki składamy jeszcze raz na pół. Odcinamy pas kierując się ostatnią linią zgięcia. Pozostałą część czerwonej kartki odkładamy (wykorzystujemy do wykonania np. kolejnej flagi). Układamy poziomo białą kartkę, na niej równo z dolną krawędzią układamy czerwony pas. Na białej kartce rysujemy ołówkiem linię powyżej czerwonego pasa. Zaznaczony pas odcinamy, pozostałą część białej kartki odkładamy. Na rozłożonej, pomocniczej kartce układamy czerwony pas. Kleimy jedną krawędź pasa (i tu zwracamy uwagę, aby smarować klejem krawędź odcinaną). Czerwony pas ściągamy z pomocniczej kartki. Kremową kartkę składamy na pół (w środku chowamy część z klejem, tym sposobem nie zbrudzimy flagi). Czerwony pas ponownie układamy na kartce pomocniczej przy dolnej krawędzi, następnie doklejamy biały pas. Całość musi mieć szerokość pomocniczej kartki złożonej na pół. Szerokość czerwonego i białego pasa po stronie sklejania jest nierówna, natomiast na odwrocie pasy są tej samej szerokości. Teraz możemy odłożyć kremową kartkę. Flagę składamy na pół i otwieramy (lepiej przygotować to zgięcie teraz, a nie w momencie ostatecznego sklejania). Smarujemy klejem jedną połowę flagi, najdokładniej brzegi. Na środku układamy drewniany patyczek ostrą częścią do góry (ostrą część schowamy w środku flagi). Patyczek pokrywamy mocnym klejem. Na koniec składamy flagę i gotowe!
Sposób drugi jest bardzo podobny. Tu nie wykorzystujemy pomocniczej kartki. Rozpoczynamy od zgięcia czerwonej kartki na pół wzdłuż dłuższego boku, połowę kartki składamy jeszcze raz na pół. Odcinamy pas kierując się ostatnią linią zgięcia. Białą kartkę składamy tak, aby zaznaczyć linią zgięcia pas szerszy od czerwonego. Wycinamy biały pas. Smarujemy klejem jedną krawędź czerwonego pasa i naklejamy biały pas. Flagę składamy na pół. Pas biały jest nadal szerszy od czerwonego. Bierzemy pozostałą część czerwonej kartki i odmierzamy od niej właściwą szerokość na białym pasie (na czerwonej kartce jest zaznaczona linią zgięcia odpowiednia szerokość pasa, czyli ¼ szerokości kartki w formacie A4) . Rysujemy ołówkiem linie, odcinamy kawałek białego pasa. Sklejanie flagi odbywa się tak samo jak w sposobie pierwszym.
Obie wersje wydają się być prawie identyczne. Pierwszy sposób zachowuje na obu krawędziach flagi oryginalne krawędzie kartek. Największą trudność sprawia jednak doklejenia białego pasa. W sposobie drugim łatwiej dokleić biały pas, na koniec natomiast musimy bardzo starannie dociąć białą część flagi. Obie flagi można wykonać praktycznie bez użycia linijki.
Materiały:
- biała i czerwona kartka z bloku rysunkowego w formacie A4
- drewniany patyczek do szaszłyków
- klej
- klej magic
- nożyczki
- linijka