Pomalowaną wcześniej na biało styropianową tackę malujemy tworząc kolorowe zygzaki. Staramy się pomalować całą powierzchnię, tak aby biały kolor nie był widoczny. Odkładamy do wyschnięcia. Ze sztywnej kartki lub tekturki wycinamy szablon ramki, a w środku prostokąt o wymiarach 12,5 cm x 8,5 cm. Z plastikowej okładki wycinamy prostokąt o wymiarach około 13,5 cm x 9,5 cm lub nieco większy. Tuż przy krawędzi okienka przyklejamy po kilka kawałków taśmy dwustronnej o szerokości około 5 mm. Usuwamy folię zabezpieczającą i przyklejamy plastikową okładkę. Układamy krótkie paski na folii w taki sposób aby łączyły dwie krawędzie i lekko zachodziły na otwór. Na końcach pasków przyklejamy kawałki taśmy, a te z kolei tak jak były wcześniej ułożone.

Z cienkiego kartonu wycinamy dwa kawałki – pierwszy o długości krótszego boku ramki, a drugi o długości dłuższego boku ramki. Oba o szerokości 3 cm. Na końcu dłuższego paska robimy nacięcie o szerokości 2 mm i głębokości 1,5 cm równolegle do dłuższej krawędzi. Na końcu krótszego wykonujemy podobne nacięcie z tym, że powinno się ono znajdować około 1,5 cm od końca i równolegle do krótszej krawędzi. Nienacięte końce pasków zginamy na około 1 cm i przyklejamy do nich taśmę dwustronną powyżej zgięć. Przyklejamy krótszy pasek do ramki, tuż przy krawędzi. Po przekątnej przyklejamy dłuższy pasek, także tuż przy krawędzi. Łączymy paski za pomocą wykonanych nacięć. Ramka na zdjęcia będzie stać zarówno pionowo jak i poziomo.

Pomalowaną wcześniej tackę podklejamy taśmą dwustronną, a następnie rozcinamy wzdłuż na 3 części. Kolorowe pasy tniemy na jeszcze mniejsze, a te z kolei na całkiem małe kształty. Jeżeli będziemy ciąć lekko po skosie uzyskamy różne czworokąty lub trójkąty. Przyklejamy kawałki do ramki w taki sposób, aby pomiędzy kolejnymi kawałkami zostawić około 2 mm przerwy, a także żeby nie zakleić „okienka” na zdjęcie. Pod koniec zdarzy się, że została nam pusta przestrzeń na kartce i żaden kawałek nie pasuje. W każdej chwili możemy dociąć jeden z pozostałych kawałków dopasowując go do pozostałej przestrzeni. Taka własnoręcznie zrobiona ramka, będzie wspaniałym prezentem, szczególnie, jeżeli umieścimy w niej swoje zdjęcie.

Materiały:

  • styropianowa tacka (kolor nie jest ważny)
  • farby akrylowe (+ biała jeżeli tacka jest kolorowa)
  • sztywna kartka lub tekturka
  • cienki karton
  • taśma dwustronna
  • plastikowa okładka na dokumenty

Narzędzia:

  • pędzel
  • nożyczki
  • nożyk do tapet
  • ołówek

Mozaikowa ramka na zdjęcie

Mozaikowa ramka na zdjęcie