Sklejamy ze sobą dwa razy po dwie kartki papieru kredowego, a następnie jedne naklejamy na bordową kartkę z bloku technicznego A3 a drugie na czarną. Przykładamy je ciężkim przedmiotem, żeby się dobrze skleiły. Z ciemnozielonej kartki wycinamy 4 paski o wymiarach 27,5 cm x 1,5 cm oraz 2 paski o wymiarach 21 cm x 1,5 cm. Wszystkie paski składamy wzdłuż na pół a ich końce przycinamy pod kątem tak aby wierzchołek był na linii zgięcia. Wąskie białe paski składamy dwa razy na pół i przecinamy wzdłuż zgięć. każdy kawałek składamy na 3 i naklejamy ostatnią część na pierwszą. Będą to uchwyty do zdjęć.

Wracamy do okładki. 
Odcinamy nadmiar papieru z okładek równo z krawędziami białych kartek. Na okładce zaznaczamy położenie otworów służących do złożenia całości. W tym celu rysujemy linię w odległości 1,5 cm od krótszej krawędzi i równoległą do niej. Na tej linii zaznaczamy punkty w odległości 1 cm, 2 cm, 4 cm, 6 cm, 8 cm, 10 cm, 12 cm, 14 cm, 16 cm, 18 cm i 20 cm od dłuższej krawędzi. Wycinamy otwory za pomocą dziurkacza. Odrysowujemy położenie otworów na pozostałych elementach i wycinamy zwracając uwagę, że na drugiej okładce otwory powinny znajdować się w tzw. lustrzanym odbiciu. Do krawędzi albumu przyklejamy zielone ozdobne paski, które przygotowaliśmy wcześniej. Składamy okładkę i karty albumu razem. 

Odcinamy 6 sznurków po około 80 cm. Album rozdzielamy na dwie części i układamy na stole dziurkami do siebie. Okładki powinny być na wierzchu. Przekładamy końce sznurka od spodu prze dwie znajdujące się obok siebie dziurki i ciągniemy do momentu uzyskania takich samych długości. Z jednej i drugiej części sznurka odbieramy po dwie nitki otrzymując 3x po 4 nitki i splatamy je w warkocz do drugiej pracy otworów. Tu rozdzielamy sznurki tak jak były na początku (2 x po 6 nitek). Nitki po prawej umieszczamy w prawym otworze a wyciągamy lewym, a te po lewej umieszczamy w lewym a wyciągamy prawym. Znów rozdzielamy nitki na 3 x po 4 i pleciemy warkocz. Powtarzamy aż do samego dołu. Na końcu związujemy kokardkę. 

Ozdabiamy pierwszą stronę albumu. Na przeciwległych rogach przyklejamy ozdobne zawijasy. W prawym górnym rogu będzie znajdował się motyl. Wycięte litery otworzą napis "Album Rodzinny". Przy dolnej i górnej krawędzi przyklejamy ozdobną falę, a obok motyla zawijasy. Na wyciętych kwiatkach rysujemy środki i naklejamy kwiatki na siebie. Na liściach rysujemy unerwienie i przyklejamy je od spodu do kwiatków. Kwiaty przyklejamy do albumu. Kolorowymi kredkami dorysowujemy szczegóły oraz zaznaczamy cienie liter. Na kartkach albumu przyklejamy przygotowane wcześniej uchwyty na zdjęcia. Możemy to także zrobić gdy będziemy dodawać kolejne zdjęcia. Pozostałe białe tło to pole na notatki, anegdoty czy opowiastki. Jest to wspaniały sposób na przechowywanie wspomnień.

Materiały:

 • 3 kartki A3 z bloku technicznego w kolorze ciemnozielonym, bordowym i czarnym
 • 8 kartek papieru kredowego (4 na okładkę i 4 na strony albumu - jeżeli chcemy może ich być więcej)
 • 2 białe paski papieru kredowego w o dł. krótszego boku kartki i szer. 3mm
 • wycięte elementy okładki (patrz szablon)
 • kredki w kolorze ciemniejszym niż elementy z papieru
 • sznurek
 • klej

Narzędzia:

 • dziurkacz
 • linijka
 • ołówek
 • gumka
 • nożyczki

Album na zdjęcia

Album na zdjęcia