Przecinamy butelkę na pół (oprócz dna). Materiał na zewnętrzną stronę butelki przykładamy do niej i odmierzamy. Szerokość materiału to odległość między miejscami przecięcia butelki plus 5 mm z każdej strony na zaklejenie. Długość materiału to odległość od miejsca pod szyjką butelki z jednej strony do miejsca pod szyjką butelki  z drugiej strony plus około 1 cm z każdej strony na zaszycie. Po wycięciu prostokąta przymierzamy go do butelki w taki sposób aby znalazła się ona na jego środku i zaznaczamy na lewej stronie materiału obwód dna butelki. Do tego obwodu dodajemy 5 mm z każdej strony. Materiał składamy na pół łącząc ze sobą krótsze krawędzie i  rozkładamy. Od miejsca zgięcia odmierzamy po 3 cm w lewo i w prawo u góry i u dołu materiału. Zaznaczamy linie równoległe do linii zgięcia. Wycinamy 2 elementy wzdłuż linii – od brzegu materiału do miejsca skrzyżowania z linią okręgu, następnie w lewo po łuku okręgu do miejsca skrzyżowania z linią prostą i znów w lewo wzdłuż linii prostej do brzegu materiału. Powtarzamy po drugiej stronie. 

Kolejny element do wycięcia to koło na zakrętkę. Po przyłożeniu zakrętki dodajemy 2 cm od jej brzegu i w tej odległości zaznaczamy na materiale koło. Następny element to tzw. kliny. Są to dwa trapezy równoramienne o wysokości około 7 cm i dwóch podstawach 4 cm i 1 cm.Do wycięcia pozostały dekoracje w postaci kieszonek – prostokąty z dwoma zaokrąglonymi wierzchołkami. Górną część kieszonek zawijamy 2 razy i przeszywamy nitką przy górnej i dolnej krawędzi. Następnie kieszonki przyszywamy do materiału podwijając jednocześnie ich brzegi pod spód.

Po przyszyciu kieszonek nadszedł czas na zszycie dna. Odwracamy materiał na lewą stronę i zszywamy ze sobą ścianki piórnika i dno. Uwaga! Trzeba ominąć miejsca przy pionowych krawędziach materiału. Muszą one pozostać wolne. Będą potrzebne do przymocowania materiału do butelki. Wywijamy materiał z powrotem na prawą stronę. Przyklejamy taśmę dwustronną do butelki: wzdłuż przecięcia od wewnątrz i na zewnątrz. Następnie przy szyjce, przy dnie oraz od spodu butelki. Odklejamy zabezpieczenia taśmy do połowy i przyklejamy materiał (również wewnątrz butelki). Zwracamy uwagę aby miejsce styku długich krawędzi materiału znajdowało się w miejscu przecięcia butelki. Teraz można usunąć resztę zabezpieczeń taśmy i dokończyć przyklejanie. 

Część materiały przy szyjce przeszywamy fastrygą, po czym ściągamy materiał na kształt falbanki (długość falbanki to odległość od wnętrza butelki z jednej do wnętrza butelki z drugiej strony) i wiążemy supełek. Końce falbanki przyklejamy taśmą od wewnętrznej strony butelki. Powtarzamy czynność po drugiej stronie. Wycięte koło obszywamy dookoła zawijając jednocześnie materiał pod spód. Przyklejamy je do zakrętki, zaciągamy i zawiązujemy nitki. Na koniec za pomocą taśmy dwustronnej wklejamy do środka wycięte wcześniej dwa kliny z materiału. Piórnik z butelki gotowy.

Materiały:

 • butelka po napoju (Tymbark)
 • materiał:
  - na zewnętrzną stronę butelki
  - na zakrętkę
  - na wewnętrzną stronę butelki
 • nitka
 • cienka taśma dwustronna

Narzędzia:

 • nożyk do tapet
 • nożyczki
 • igła

Piórnik

Piórnik z butelki