Kapelusz składa się ze stożka i ronda. Na początek proponuję wykonanie szablonu stożka. Na np. szarym papierze odrysowujemy kształt brystolu i wycinamy go. Teraz wyznaczamy przekątną kwadratu. Pozostałą część prostokąta zaginamy do boku kwadratu. Otwieramy zagięcia. Ważnym punktem jest miejsce na dłuższym boku prostokąta, gdzie kończy się kwadrat. Ten punkt będzie szczytem stożka. Przytrzymujemy tam palec, a do drugiej ręki bierzemy dolny wierzchołek kwadratu. Wierzchołek nakładamy na prostokąt, tworzymy zgięcie i zaznaczamy punkt przy wierzchołku. Tak „wędruje wierzchołek” wyznaczając duży łuk na brystolu (promień tego łuku to długość boku kwadratu). Im więcej punktów zaznaczymy, tym łatwiej nam będzie na końcu narysować łuk łączący te punkty. Rysujemy łuk i wycinamy go. Szablon stożka jest gotowy. Warto go zachować, może się przydać do tworzenia innej czapki lub stożkowej choinki.
Szablon odrysowujemy na brystolu i wycinamy. Na brystolu zaznaczamy też punkt na szczyt stożka. Kapelusz powinien być dobrze dopasowany, dlatego też można wykonać pomocniczą obręcz dopasowaną do obwodu głowy. Rozpoczynamy zwijanie stożka. Przytrzymujemy palcem miejsce szczytu i zwijamy brystol. Stożek umieszczamy w obręczy i dopasowujemy do jego wielkości. Stożek spinamy na dole mocnym spinaczem biurowym i sprawdzamy, czy dobrze leży na głowie. Jeżeli tak, zaczynamy sklejanie stożka. Można do tego wykorzystać wąską taśmę dwustronną. Klejenie zaczynamy od szczytu, przyklejamy tam mały kawałek taśmy, ściągamy zabezpieczenie taśmy i zaklejamy. Czynność powtarzamy aż skleimy krawędź od góry do dołu.
Na kolejnym arkuszu brystolu rysujemy duże koło na rondo. Koło możemy odrysować od dużej tacy. Jeśli uważamy, że jest ona za mała, można do ścianki tacy przyłożyć jakiś mały przedmiot np. klocek i rysować punkty dookoła tacy z przyłożonym do niej klockiem. Koło wycinamy i zaznaczamy jego środek. Jak to zrobić? Koło składamy delikatnie na pół i tworzymy zagięcie tylko na środku. Otwieramy koło i składamy ponownie na pół w poprzek. Miejsce zgięć to właśnie środek dużego koła. Teraz znów pomocniczy będzie szary papier, na którym odrysowujemy, a później wycinamy koło wielkości podstawy stożka. Często zdarza się, że takie koło jest wielkości np. podstawki od doniczki lub talerzyka deserowego. Warto wówczas odrysować kształt od dopasowanego przedmiotu. Wycięte koło składamy dwukrotnie na pół w ćwiartkę. Koło odrysowujemy na dużym kole przykładając złożone koło do środka dużego koła, ćwiartkę przekładamy dookoła odrysowując tym sposobem całe koło. Tak wykonane rondo będzie z każdej strony tak samo szerokie, a stożek będzie umiejscowiony dokładnie w jego centralnym miejscu. Na narysowanym kole rysujemy dookoła „gęsto” średnice. W dużym kole tworzymy na środku nacięcie i powiększamy otwór. Tniemy papier wzdłuż narysowanych linii (czyli od środka do obwodu mniejszego koła). Na każdym „promyczku” naklejamy kawałek taśmy dwustronnej. Z taśmy zdejmujemy zabezpieczenie. Na rondo nakładamy stożek i sklejamy obie części (jedną dłoń trzymamy wewnątrz kapelusza, drugą na zewnątrz dociskamy stożek tak, aby skleić części kapelusza ze sobą).
Pozostało nam udekorować kapelusz. Ja do tego celu użyłam czarnej moskitiery, która jest lekka i nie obciąża czapki. Do szczytu stożka dokleiłam koniec materiału i owijałam nim cały kapelusz. Siateczkę podkleiłam klejem magicznym zarówno na stożku, jak i na rondzie. Szczególne dokładnie podklejałam przy krawędzi ronda. Dokleiłam też wstążkę i coś w rodzaju czarnej róży. Różą przykryłam łączenie wstążki. Jak wykonać różę? Jest to kwadrat z czarnej bibuły zwinięty w obręczy szerokiej taśmy i naklejony na czarne, papierowe kółeczko. Na koniec zgięłam stożek niewiele poniżej szczytu dodając kapeluszowi charakteru.
Materiały:
- dwa arkusze brystolu w tym samym kolorze
- nożyczki
- ołówek
- papier szaty
- taśma dwustronna
- duża taca
- klocek
- talerzyk deserowy
- czarna moskitiera
- wstążka
- czarna bibuła
- klej magic