Na początku musimy rozłożyć spinkę na części, aby mieć dostęp do głównej blaszki. Do misek wsypujemy po 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej i dodajemy 2 łyżki wikolu. Mieszamy całość, a następnie wyrabiamy w rękach. Jeżeli masa jest za sucha dodajemy trochę kleju. Na końcu dodajemy niewielką ilości farby (najpierw zielonej), około 1/2 łyżeczki i mieszamy do uzyskania jednolitego koloru. Trzeba pamiętać, że masa po wyschnięciu będzie nieco ciemniejsza. Z masy formujemy kulę i owijamy ją folią - masa dość szybko wysycha. Odcinamy większy kawałek folii i przecieramy ją ręcznikiem papierowym nasączonym w oleju. Wykładamy kawałek masy na folię, przykrywamy pozostała częścią folii i rozpłaszczamy. Patyczkiem do szaszłyków wycinamy kształt liścia i przyklejamy go og spodu do spinki. W ten sposób dodajemy jeszcze 5 liści. Po odwróceniu spinki na liściach zaznaczamy unerwienie.
Wyrabiamy drugą część masy dodając tym razem kolor czerwony (lub inny jaki wam się podoba). Na nowym kawałku folii posmarowanym olejem rozkładamy kilka kulek z masy. Przykrywamy je pozostała częścią folii i rozpłaszczamy. Kulki mogą mieć różne wielkości. Zdejmujemy z folii pierwszy, najmniejszy placuszek i zwijamy go w ślimak. Owijamy go nieco większym kawałkiem w taki sposób aby ciągle było widać poprzedni. Dodajemy jeszcze około 2-3 placuszki. Tak przygotowaną różyczkę przyklejamy do wierzchu spinki. Dodajemy jeszcze kilka różyczek aby wypełnić całą spinkę.
Na pewno będzie wam się wydawać, że spinka jest ciężka, jednak po wyschnięciu masa będzie dużo lżejsza i bardzo trwała. Z takiej masy możemy wykonywać różne ozdoby i dekoracje. Wszystkie na pewno będą budziły podziw.
Materiały:
- mąka ziemniaczana
- wikol
- zielona i czerwona farba akrylowa
- olej
- spinka do włosów
- ręcznik papierowy
Narzędzia:
- folia plastikowa
- nożyczki
- łyżeczka
- patyczek do szaszłyków