Gąbkę w razie potrzeby podcinamy nożykiem do tapet. Gąbka powinna wystawać nad podstawę o około 3 cm. Wybieramy zieloną gąbkę florystyczną, czyli tą, która wchłania wodę. Gąbkę wkładamy do naczynie z wodą. Gąbka powinna sama opaść na dno naczynia, nie przyśpieszamy tego procesu. Mokrą gąbkę ustawiamy na podstawie i zabezpieczamy paskami taśmy izolacyjnej. Dzięki taśmie gotowy stroik nie przewróci się podczas przenoszenia. Przygotowujemy też świece. Kawałek sztywnego drutu rozgrzewamy w płomieniu z zapalniczki. Drut wsuwamy jak najdalej w koniec świecy. Wszystkie gałązki pozbawiamy igieł na końcówkach, na długość około 3 cm. Końcówki gałązek podcinamy sekatorem pod skosem. Tak podcięte gałązki dłużej zachowają swoją świeżość.
Budowanie i ozdabianie: Do gąbki wbijamy gałązki. Rozpoczynamy od dolnej części. Gałązkami zakrywamy całą podstawę. Na środku wbijamy świece. Przypinamy wybrane ozdoby np. bombki, słomiane ozdoby choinkowe, szyszki lekko podkreślone białą farbą plakatową, gałązki pomalowane na złoto. Do mocowania ozdób używamy cienkiego drucika lub kleju na gorąco.
Materiały:
- sekator
- nożyk do tapet
- zapalniczka
- cienki drucik
- sztywny drut
- świece
- gałązki
- podstawka np. do doniczki
- gąbka florystyczna zielona
- dekoracje: bombki, ozdoby choinkowe, szyszki, złote gałązki
A tu wersja tego samego stroika z oświetleniem na baterie oraz zdrewnianą gwiazdą. Aniołka wykonałam z drewnianej kuleczki (głowa), kawałka siatki florystycznej (sukienka) i sznurka jutowego (włosy, ręce, nogi i skrzydła). Na głowę dokleiłam cekin w kształcie gwiazdki.
Materiały dostępne w naszym sklepie: