Prostokątną kartkę dowolnej wielkości zaginamy na pół wzdłuż dłuższego boku. Zaginamy symetryczny „daszek”, którego szczyt znajduje się na zgięciu kartki. Dolną część kartki (tą pod „daszkiem”) zaginamy do góry. Otwieramy kartkę do punktu wyjściowego. Odcinamy zaznaczony zgięciem papieru pasek. Powstaje wąski prostokąt. Prostokąt składamy na pół.
Boże Narodzenie
Wykonanie stroika wymaga użycia ostrych narzędzi: sekatora, nożyka do tapet, a także zapalniczki. Wszystkie cięcia i podgrzewanie musi wykonać osoba dorosła.
Prace przygotowawcze: Wybieramy podstawę do stroika. Może to być zwykła podstawka do doniczki. Dopasowujemy kształt gąbki florystycznej do podstawy.
W jednym kubeczku odcinamy dno. W tym celu nakłuwamy dno w kilku miejscach plastikowym patyczkiem. Gdy zrobimy większą dziurkę, zaokrąglamy ją nożyczkami. Przez otwór ma przejść mała lampka na baterię. Kubeczek nakłuwamy też w dwóch miejscach blisko krawędzi dna. Przez dziurki będziemy montować uchwyt lampionu.
Odcinamy część nici i związujemy całą mulinę w połowie. Mulinę rozcinamy z obu stron, nici składamy na pół i związujemy jeszcze u góry tworząc zielony frędzel. Na nici nawlekamy błyszczące, ozdobne koraliki, cekiny. Na dole każdej nitki związujemy supełek, aby ozdoby nie spadły. Nie trzeba nawlekać ozdób na każdą nić, ich liczba zależy od naszego gustu.
Na papierowy, biały kubeczek naklejamy twarz Mikołaja wyciętą z kremowej kartki. W dnie kubeczka robimy dwie dziurki drewnianym patyczkiem. Przez dziurki zahaczamy drucik kreatywny. Drugi kubeczek owijamy sporym kawałkiem czerwonej bibuły tworząc szpiczastą, długą czapkę. Bibułę ściągamy z kubka, brzeg czapki sklejamy, wyrównujemy dół.
Serwetkę rozkładamy, a następnie składamy z dwóch stron układając jej boki na środku. Powstaje nam szeroki pas, który skracamy składając jego końce do środka. Czynność powtarzamy jeszcze raz. Tym sposobem zaznaczamy linie, które ułatwią nam złożenie serwetki w wachlarz. Serwetkę rozkładamy do pierwszego etapu, czyli szerokiego pasa. Rozpoczynamy składanie wachlarza (zgodnie z przygotowanymi zgięciami).
Pierwsza choinka: serwetkę układamy wierzchołkiem do siebie. Odginamy do góry poszczególne warstwy serwetki tak, aby pierwsza i każda kolejna warstwa były niżej. Odległości pomiędzy wierzchołkami odgiętych warstw powinny być w miarę równe. Serwetkę okręcamy o 180°, a następnie obracamy na drugą stronę (czyli tam, gdzie nie ma zagięć). Przytrzymujemy palcem środek górnego boku figury i składamy serwetkę z dwóch stron na trzy części.
Wycinamy szeroki pas z brązowej kartki i składamy według instrukcji obrazkowej (na schemacie podane są wymiary sfotografowanej szopki, ale mogą być one inne, dopasowane np. do wysokości figurek). Doklejamy podstawę, którą wzmacniamy dodatkowym prostokątem z tektury. Przystępujemy do wykonania żłóbka i postaci.
Pracę rozpoczynamy od zamocowania uchwytu. Bombkę nakłuwamy skośnie wykałaczką (dwie dziurki blisko siebie). W dziurki wbijamy drucik. Pętelkę z drucika krzyżujemy i naklejamy pasek z folii aluminiowej (wewnątrz pętelki). Czekamy aż klej połączy materiały. W tym czasie tworzymy kolejny pasek z folii i zwijamy go. Zwijanie możemy rozpocząć na wykałaczce. Koniec paska sklejamy. Pętelkę na chwilę zamykamy, aby założyć na nią srebrny rulon.
Strona 1 z 7