Kartkę składamy na pół łącząc dłuższe krawędzie i rozkładamy. Ponownie składamy dłuższe krawędzie, tym razem do wykonanego wcześniej zgięcia i rozkładamy. Otrzymaliśmy 4 równe części. Powtarzamy czynności dla drugiej kartki. Rozcinamy kartki według zgięć. Do wykonania gwiazdki potrzebujemy  5 pasków (4 z jednej kartki i 1 z drugiej). Sklejamy ze sobą kolejne paski tworząc jeden długi.

Teraz możemy zacząć składać gwiazdę. Na jednym końcu robimy pętlę i przekładamy przez nią koniec paska. Zaciągamy i spłaszczamy pętlę w taki sposób, aby otrzymać kształt pięciokąta foremnego. Z jednej strony powinien wystawać krótki koniec (ok. 5 cm), a z drugiej reszta paska. Krótszy koniec zaginamy zgodnie z krawędzią pięciokąta. Podobnie postępujemy z resztą paska tzn. zawijamy go wokół pięciokąta zgodnie z krawędziami. Cały czas pilnujemy, żeby całość była równa i dobrze ściśnięta. Na końcu powinien zostać taki kawałek, żeby można go było swobodnie umieścić w kieszonce wewnątrz pięciokąta. Nie może być zbyt krótki, ponieważ będzie wypadał z kieszonki. Jeśli jednak jest zbyt długi możemy go przyciąć lub po prostu złożyć.

Chwytamy figurę jedną ręką w taki sposób, żeby na czterech jej krawędziach znajdował się jeden lub dwa palce. Jedna krawędź pozostaje pusta. Kciukiem drugiej ręki naciskamy na krawędź na tyle mocno, aby wepchnąć ją do wewnątrz. Obracamy figurę i powtarzamy czynność dla każdej krawędzi. Gwiazda na choinkę jest gotowa.

Materiały:

Narzędzia:

  • nożyczki

Gwiazdki na choinkęGwiazda na choinkę