Kwiaty
Z bibuły odcinamy kawałek o wymiarach ok. 9 cm x 25 cm. Składamy go na pół a następnie na trzy. Nacinamy wzdłuż zgięć mniej więcej do połowy (około 4cm). W podobny sposób nacinamy 4 razy prostopadle do krótszej krawędzi. Końce 5 utworzonych pasków zaokrąglamy nożyczkami. Nienaciętą część bibuły smarujemy klejem i składamy na około 2 cm. Cały pas bibuły przecinamy na pół, a następnie naklejamy połówki na siebie. Dzięki temu kwiat będzie pełniejszy. Do wianka potrzebujemy około 60 kwiatów. Z ciemnozielonej bibuły odcinamy plaster o szerokości około 2,5 cm i zwijamy go w sznurek, będzie to łodyga kwiatka. Drugi plaster o szerokości około 1,5 cm również zwijamy w sznurek – utworzy on wzmocnienie i ogonek liści. Z jasnozielonej bibuły wycinamy kształt liścia według szablonu – do wianka potrzebujemy około 12 liści. Przez środek do liści przyklejamy węższy sznurek z bibuły. Owijamy wokół niego szeroki koniec liścia. Płatki kwiatów podkręcamy za pomocą nożyczek – przeciągamy ostrze przez płatek. Smarujemy klejem dół paska z płatkami po tej stornie, w którą zwinęły się płatki.

Po przygotowaniu kwiatów i liści możemy zacząć pleść wianek. 

Na początku bierzemy dwa kwiatki. Układamy je na krzyż. Łodygę kwiatka znajdującego się na wierzchu owijamy wokół kwiatka, który jest pod spodem a następnie przekładamy pomiędzy kwiatkami. Koniec łodygi układamy równo z łodygą drugiego kwiatka. Trzeci kwiatek dodajemy kładąc go poniżej drugiego kwiatka. Jego łodygę owijamy wokół dwóch poprzednich i przekładamy przed kwiatem. Równamy łodygi. W ten sposób dodajemy kolejne kwiatki cały czas owijając łodygę wokół całości. Co jakiś czas dodajemy liść – jego łodygę owijamy łodygą dodanego kolejnego kwiatka.

Po zakończeniu plecenia wianka odcinamy kawałek sznurka, którym obwiązujemy łodygi żeby się nie rozplotły. Nie odcinamy końców sznurka.  Wyrównujemy łodygi odcinając je około 5cm poniżej sznurka. Łączymy początek i koniec wianka. Początek nakładamy na koniec przykrywając sznurek pierwszym kwiatkiem. Końce sznurka owijamy wokół początku wianka pomiędzy czterema, pięcioma kwiatami. Związujemy sznurek. Wianek z kwiatów z bibuły jest trwały i kolorowy. Może posłużyć jako dekoracja stołu, element stroju Pani wiosny lub Marzanny. 

Materiały:

  • bibuła marszczona - zielona, żółta, jasnopomarańczowa, ciemnopomarańczowa,  czerwona, różowa, fioletowa, jasnoniebieska, ciemnoniebieska, jasnozielona, ciemnozielona 
  • klej
  • sznurek

Narzędzia:

  • nożyczki

wianek z bibuły