Chcesz wspierać rozwój swojego dziecka lub niwelować pewne zdiagnozowane deficyty? Zobacz, jak możesz to zrobić dzięki zabawkom sensorycznym! Dowiedz się więcej!

SENSORYKA - JAK ROZUMIEĆ TO POJĘCIE?

Z definicji ściśle powiązane ze sobą czynności zmysłów nazywane są sensoryką.

Odpowiednie oddziaływanie na siebie jest bardzo skomplikowane, a także niezwykle potrzebne, abyśmy potrafili prawidłowo reagować na rzeczywistość i posiadali umiejętność jej interpretacji.

Proces ten nazywany jest integracją sensoryczną i choć bywa trudny do osiągnięcia, jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dlaczego i jak można ją wspierać u najmłodszych?

CZYM WŁAŚCIWIE JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA?

 

 

Temat integracji sensorycznej i zaburzeń z nią związanych jest gorący. Podczas gdy większość rodziców zna podstawy tej dziedziny, niewielu zdaje sobie sprawę, jak szkodliwe mogą być te zaburzenia lub jak najlepiej je leczyć.

Termin "sensoryczny" odnosi się do postrzegania świata za pomocą zmysłów. Używa się go również w odniesieniu do działania dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku i ruchu.

Współdziałanie tych zmysłów umożliwia prawidłowe funkcjonowanie. I tak na przykład to, że dziecko nie lubi, gdy ktoś je dotyka lub jest zaskoczone głośnymi dźwiękami, nie jest fanaberią.

Nie czekaj, aż Twoje dziecko z tego wyrośnie. Bądź proaktywny i dowiedz się, jak możesz wspierać integrację sensoryczną u swojego dziecka.

To właśnie dzięki pełnej integracji sensorycznej możemy wykonywać precyzyjne ruchy rękami i nogami lub niejako nieświadomie stabilizować swoje ciało. Są to czynności, o których się nie myśli, ale wszelkie problemy z nimi związane są boleśnie widoczne.

WSPIERANIE INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

W ciągu pierwszych trzech lat życia rozwój sensoryczny dziecka jest najwyższy. To właśnie w tym okresie maluch jest najbardziej podatny na wszelkie bodźce odbierane z otoczenia.

Przykładem tego jest reakcja niemowlęcia na dotyk rodzica, który od początku odbierany jest jako przyjemny i przynosi spokój emocjonalny. Jest to pierwszy przejaw reakcji na bodziec zewnętrzny. Czyż to nie jest niesamowite?

Wraz z rozwojem dziecko uczy się chodzić i mówić. Na tym etapie mózg staje się bardziej wrażliwy na nowe bodźce i jest w stanie odpowiednio reagować.

Zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na reakcje dzieci na bodźce sensoryczne. Reakcje mogą być nadmierne lub niedostateczne, lub też wpływać na zmniejszenie zdolności motorycznych. Jeśli te problemy są obserwowane i zdiagnozowane, terapia może być konieczna. Co ważne rozwój dziecka jest tak dynamiczny, że ewentualna decyzja o terapii sensorycznej powinna być podjęta szybko, by maksymalnie wykorzystać czas. 

 

TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Terapia integracji sensorycznej to zaplanowany zespół ćwiczeń, zabaw i aktywności, których zamierzeniem jest wywołanie konkretnych reakcji sensorycznych, celem zniwelowania dysfunkcji sensorycznych a także wzmocnienia wybranych reakcji

Przeważnie terapię prowadzi specjalista terapeuta w dedykowanej do tego celu pracowni i z użyciem pomocy do integracji sensorycznej, w tym takich jak zabawki sensoryczne.

Kluczowym celem terapii integracji sensorycznej jest kontrolowana stymulacja systemów zmysłów, dzięki której następuje poprawa funkcjonowania w sferze emocjonalnej i motorycznej.

W przypadku złożonych i trudnych przypadków zaburzeń sensorycznych proces z pewnością jest czasochłonny i długotrwały (zwykle w warunkach specjalistycznych ośrodków), a dodatkowo wymaga również pracy rodzica z dzieckiem w warunkach domowych. 

W lżejszych przypadkach może wystarczyć terapia prowadzona w warunkach domowych. Prowadzenie terapii sensorycznej w otoczeniu domowym wymaga wprowadzenia w warunkach zabawy dodatkowych elementów, które zalecił terapeuta. W większości przypadków są to określone zabawki sensoryczne.

 

ZABAWKI SENSORYCZNE CZYLI JAKIE?

Z pozoru zabawki sensoryczne nie wyróżniają się niczym szczególnym, a mimo to mogą mieć znaczący wpływ na rozwój i usprawnienie procesów integracji sensorycznej. Kluczowy jest ich dobór do wieku dziecka i charakter zabawy.
Wymóg adekwatności do wieku wynika między innymi z różnych stadiów rozwoju sensorycznego dzieci, a także ze względów bezpieczeństwa. Warto przy tym poświęcić chwilę na:

  • obserwację malucha i tego jak pracują zmysły malucha,
  • odpowiedź na pytanie, jakie przedmioty budzą jego zainteresowanie, przykuwają uwagę i potrafią na dłużej zabawić? Którymi zabawkami bawi się najczęściej? To jasne, że nie zawsze musza to być zabawki – często są to przedmioty codziennego użytku jak pilot do telewizora, szeleszczące opakowanie, grzebyk lub inne przedmioty. Z drugiej strony oferta zabawek sensorycznych jest bardzo bogata i możesz znaleźć zabawki odpowiadające każdemu dziecku.

 

POMOCE SENSORYCZNE - GŁÓWNE RODZAJE

 

Zabawki sensoryczne stymulujące dotyk to duża grupa wśród zabawek sensorycznych. Można tutaj zaliczyć np. kostki sensoryczne. 
Kolejna szeroka grupa zabawek to te, które stymulują słuch dziecka.
Z kolei pomoce sensoryczne takie jak książeczki kontrastowe i klarty kontrastowe, czy zabawki interaktywne pozytywnie oddziałują na wzrok. Zabawki sensoryczne sprawdzą się nie tylko u najmłodszych pociech, ale również u starszych dzieci.

Prawidłowo dobrane i używane w zalecany sposób (nie tylko przez producenta, ale również terapeutę) zaciekawią także starsze dzieci, co może stanowić dobry sposób w sytuacji popularnych problemów z koncentracją i nadpobudliwością. Dodatkowo wspólna zabawa młodszych i starszych dzieci to również dobra okazja na powielanie pewnych dobrych wzorców zabawy, w tym reakcji sensorycznych.

Jeśli nie wiesz jak dobrać zabawki, by wesprzeć rozwój sensoryczny dziecka zobacz nasz przewodnik po zabawkach sensorycznych.

 

ZABAWKI SENSORYCZNE WSPIERAJĄCE ROZWÓJ DZIECKA

Integracja sensoryczna, która rozpoczyna się w pierwszych tygodniach życia, może trwać do około 7 roku życia. Pierwszy etap charakteryzuje się koncentracją na zmysłach dotyku i ruchu. Zabawki, które dają możliwość poznawania faktur, takie jak zestaw miękkich klocków lub książeczki sensoryczne z różnymi teksturami kart, mogą być do tego świetne.

Etap drugi to praca nad umiejętnością kontrolowania i koordynowania swojego ciała i jego ruchów. Przydadzą się tutaj zabawki, które stymulują Twój zmysł słuchu i wzroku. Kolejnym momentem integracji sensorycznej jest praca nad koordynacją ręka-oko, np. gdy ćwiczysz łapanie piłki.

Czwarte stadium rozwoju sensorycznego, które rozpoczyna się w wieku 6 lub 7 lat, charakteryzuje się nabywaniem bardziej złożonych i nowych umiejętności, w tym czytania, pisania i liczenia. Etap ten ma silny wpływ na zdolności intelektualne u dzieci lub młodzieży.

 

JANOD KOSTKA EDUKACYJNA Z PĘTLĄ

 

Świetną zabawką wspierającą rozwój integracji sensorycznej jest kostka edukacyjna typu sorter. Zabawka ma bezpieczną konstrukcję i wiele funkcji, które przyciągną uwagę dziecka.

W skład zestawu wchodzą często elementy takie jak sorter, przebijanka, elementy o różnych fakturach i kształtach, pętla, zgadywanki i układanki obracane i wiele innych.

Dziecko poznaje kształty, wzmacnia spostrzegawczość i koordynację ruchową. Produkt idealnie wspomaga trening małej motoryki oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę.

 

RUBBABU PIŁKA SENSORYCZNA ZIELONA

 

Piłki sensoryczne to świetny pomysł dla maluchów, które mogą nauczyć się je świadomie chwytać. Mogą być również wykorzystywane przez starsze dzieci do zabaw na świeżym powietrzu.

Piłki sensoryczne gwarantują świetną zabawę rodzeństwu i dają możliwość rozpoczęcia wieloletniej pasji dziecka, bo przecież to już mały krok do zamiłowania do piłki nożnej, koszykówki, czy siatkówki. 

Zabawki interaktywne stymulują praktycznie wszystkie zmysły, w tym wzrok, słuch i dotyk. Zabawki te nie tylko edukują dzieci podczas zabawy, ale także pomagają im poznawać nowe dźwięki, jednocześnie trenując umiejętność kojarzenia.

Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Szukaj zabawek, które aktywizują, stymulują i inspirują Twoje dziecko, a także pomagają mu doskonalić umiejętności.

 

ZABAWKI SENSORYCZNE DLA NIEMOWLĄT AŻ DO ROCZNEGO DZIECKA

Mata sensoryczna – leżenie na brzuchu wspiera rozwój kręgosłupa, wzmacnia plecka, ale też wspomaga perystaltykę jelit u noworodków.

Niemowlę może nie być zachwycone zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji, dlatego dobrze jest urozmaicić ten czas poprzez zastosowanie maty sensorycznej. Mata stymuluje wiele zmysłów, w tym wzrok, słuch i dotyk.

Zabawki, gryzaki i inne akcesoria zawieszone nad miękką powierzchnią tej maty do zabawy zachęcają dzieci do sięgania i chwytania. Sama mata może być używana przez długi czas - po okresie niemowlęcym może służyć również jako mata do zabawy z miękką poduszką. 

 

B.TOYS SOWA KIWAJKA ZABAWKA SENSORYCZNA

 

Sowa kiwajka – zabawka, która zachęca dziecko do ruchu, a przede wszystkim – do raczkowania.

Gdy zostanie wprawiona w ruch, kolorowe kuleczki znajdujące się wewnątrz jej brzuszka odbijają się od strony do strony, stymulując kilka zmysłów jednocześnie: wzrok, słuch, dotyk, a także aktywność ruchową.

 

B.TOYS ZABAWKA SENSORYCZNA FUZZY BUZZY 

 

Zabawka Pszczółka dostarcza niemowlętom bodźców sensorycznych, które stymulują najważniejsze zmysły. Dzięki różnym kolorom i fakturom rozwija ich umiejętności dotykowe. Wstążki pszczółki zachęcają je do chwytania.

 

JELLYCAT KSIĄŻECZKA Z OGONKAMI DINOZAURY

 

Jest to książka sensoryczna o dinozaurach lub innych zwierzętach. Małe dzieci uwielbiają odkrywać różne tekstury i dźwięki, jakie wydaje ta zabawka.

Tego typu książeczki mogą być używane w różnych sytuacjach - jako zabawka do kąpieli, książeczka kontrastowa czy książeczka do czytania. Podobne funkcje ma kostka sensoryczna.

 

FAT BRAIN TOYS MINI PRZYSSAWKI SILIKONOWE 

 

Przyssawki Fat Brain Toys to innowacyjna zabawka, która stanowi przedłużenie koncepcji klocków konstrukcyjnych.

Silikonowe elementy sprawiają, że zestaw jest wyjątkowo elastyczny, więc Twój maluch może stworzyć co tylko sobie wymarzy. Doskonale wspiera kreatywność, drobne umiejętności motoryczne i wyobraźnię.



FAT BRAIN TOYS SORTER KSZTAŁTÓW INNYBIN

 

 

Kostka sorter – celem sorterów jest wsparcie umiejętności manualnych i rozwoju motoryki małej. Dodatkowo zabawę można wzbogacić o naukę kolorów i kształtów. Przekładanie elementów przez elastyczne ścianki to świetne doświadczenie sensoryczne.


MAPED MODELINA DLA DZIECI

Piasek kinetyczny i inne masy plastyczne (np. od marki Maped) - zabawa masami plastycznymi to znakomite ćwiczenia manualne, a także stymulujące wzrok i węch.

Zabawki sensoryczne tego typu są wykorzystywane w terapii sensorycznej, ponieważ można je dostosować do wielu różnych celów. 

 

RUBBABU UKŁADANKA SENSORYCZNA TRÓJKĄTY

 

Układanka edukacyjno-sensoryczna – świetna zabawka aktywizująca, która zachęca dziecko do ćwiczenia motoryki małej.

Trójkąty, które są miękkie i dotykowe pomagają rozwijać koncentrację i umiejętność logicznego myślenia. Uczą również cierpliwości.

 

JANOD PUZZLE SENSORYCZNE WYCIECZKA DO ZOO

 

 

Puzzle sensoryczne to wyjątkowa zabawka, która w zasadzie podoba się każdemu dziecku.

Stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy pamięć i koncentrację, a także może pobudzać zmysł dotyku, jeśli posiada specjalne punkty sensoryczne. W przypadku puzzli sensorycznych Janod zwierzątka mają różne tekstury, które imitują prawdziwą skórę czy sierść.

 

ZABAWKI SENSORYCZNE WIELOFUNKCYJNE

  • Kostka edukacyjna z pętlą Janod – kostka ta zalicza się do kategorii zabawki interaktywne. Oferuje aż 8 różnego rodzaju zabaw. Każda z nich pozwala stymulować inny zmysł, w tym wzrok, dotyk, koordynację ruchową i słuch.
  • Królik mały odkrywcaopieka nad królikiem to dobry sposób na naukę codziennych czynności. Kiedy bawisz się z króliczkiem, będzie on wydawał dźwięk ku-ku. Ale musisz również zadbać o króliczka kładąc go do łóżka. Zabawki interaktywne takie jak ta są świetne do zachęcania małych dzieci do uczenia się, jak działają różne rzeczy.

 

PODSUMOWANIE

Żaden rodzic nie może pozostać obojętny wobec integracji sensorycznej. Sam termin może brzmieć skomplikowanie i trudno, ale w rzeczywistości nie jest tak trudno go zrozumieć.

Kiedy obserwujesz swoje dziecko i zapewniasz mu odpowiednie zabawki sensoryczne, wspierasz jego rozwój i inwestujesz w przyszłość.

 

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z najwyższej jakości zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy