Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe świata, lubią poznawać, doświadczać, uczyć się nowych, ciekawych rzeczy. Dlatego w tym wieku najłatwiej uczyć dziecko poprzez zabawę. Nawet w przypadku nieco bardziej wymagających dzieci doskonale sprawdzą się edukacyjne zabawki.

Zabawki edukacyjne – jak wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki edukacyjne mają wiele zalet. Nie tylko mogą posłużyć do zabawy, ale również świetnie sprawdzają się w nauce. Dla dzieci w wieku przedszkolnym nauka poprzez zabawę jest przyjemnością. Dzięki temu dziecku o wiele łatwiej jest przyswoić nową wiedzę, a także co bardzo istotne, rozwijać się prawidłowo. Bardzo ważny jest rozwój nie tylko fizyczny, ale też emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Zabawki dla 6-latka pomagają rozwijać spostrzegawczość, zdolność koncentracji czy wyobraźnię. Mają też wpływ na umiejętność zapamiętywania, analizowania, rozpoznawania i nazywania emocji.  

Dlaczego warto wybrać dla dziecka zabawki edukacyjne?

Podstawową funkcją zabawek edukacyjnych jest nauka poprzez zabawę i wspieranie rozwoju w każdym aspekcie. Natomiast warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach, jakie niesie ze sobą korzystanie z zabawek edukacyjnych. Zabawki dla 5-latka pomagają rozbudzać ciekawość i rozwijać kreatywność. Dzięki temu łatwiej rozbudzić w nim zainteresowania, które na przyszłość zaprocentują. Dowolny i samodzielny wybór rozwija w dziecku umiejętność podejmowania strategicznych decyzji. Ale też uczy rozróżniania emocji przyjemnych i nieprzyjemnych, za które odpowiadają uczucie sukcesu i porażki. 

Zabawki edukacyjne – jakie warto wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór zabawek edukacyjnych dla dzieci. Nie znając nawet dokładnych preferencji dziecka, również można dokonać świetnego wyboru, z którego będzie ono zadowolone. Do takich należą zabawki dla 4-latka. Standardowym wyborem są książeczki czy karty edukacyjne, puzzle, klocki, gry planszowe, gry edukacyjne, gry zręcznościowe. Takie zabawki korzystnie wpływają na rozwój motoryki małej i dużej, co zaowocuje samodzielnością dziecka w przypadku ubierania się, zawiązywania butów czy stabilnego trzymania w ręku narzędzi. Co z kolei pozwala na przygotowanie malucha na pójście do szkoły. To bardzo ważne, ponieważ umiejętność pisania czy rysowania wymaga prawidłowego rozwoju motoryki. 

Co warto jeszcze wiedzieć o zabawkach edukacyjnych?

Zabawki edukacyjne zdecydowanie powinny być wybrane tak, aby przyciągnąć uwagę dziecka na dłużej. Zatem warto rozeznać się, jakie czynności bardziej preferuje. Czy może jest szansa kupić taką zabawkę, która jest związana z ulubioną postacią z bajki? Jednocześnie warto pamiętać, że zabawka powinna zostać odpowiednio dobrana do umiejętności dziecka. Nie powinna być zbyt skomplikowana, ani też zbyt prosta, ponieważ szybko dziecko się znudzi i nie podejmie wysiłku, aby kontynuować zabawę. Zabawki mogą dzielić się na takie, które pomogą w odróżnianiu kształtów, kolorów, a także takie, dzięki którym możliwa będzie nauka cyfr, liter, wymowy. 

Edukacyjne zabawki dla 5 i 6-latka to coś więcej, niż tylko zabawa. To też wsparcie rozwoju w każdym etapie nauki, poznawania i odkrywania świata. Korzystny wpływ zabawek edukacyjnych na rozwój dziecka jest przydatny nie tylko w określonym czasie, ale z pewnością zaprocentuje w późniejszym okresie. Nabyte umiejętności przydadzą się bez wątpienia w wieku szkolnym.

Artykuł sponsorowany