Na rynku przyborów piśmienniczych jest to tak uznana marka, że skojarzenie nasuwa się samo. Pióra wieczne Parker od ponad stulecia nieprzerwanie zajmują pozycję medalową wśród konkurencji, a renomowane przybory firmowane tą marką ciągle znajdują nowych zagorzałych miłośników.

Wielu użytkowników piór wiecznych Parker, trzymając w ręku swoje ulubione pióro, zapewne nie zdaje sobie sprawy, że jego historia sięga lat 80. XIX wieku. Wtedy to George Safford Parker założył swoją firmę w miejscowości Janesville (Wisconsin, USA). Wcześniej pracował jako nauczyciel telegrafii w szkole w Janesville, a do nauczycielskiej pensji dorabiał sobie sprzedażą piór firmy Holland. Parker zaobserwował, że pióra te mają wadę konstrukcyjną spływaka, powodującą wyciekanie atramentu i postanowił na własną rękę podjąć próbę ich naprawy. Udało się, a zachęcony sukcesem Parker wpadł na pomysł, aby zaprojektować i sprzedawać pióra własnej produkcji.

Już wkrótce okazało się, że pomysł ten był strzałem w dziesiątkę, a pióra wieczne Parker zaczęły zdobywać coraz większą popularność. Sam twórca marki konsekwentnie wprowadzał kolejne ulepszenia do konstrukcji firmowanych swoim nazwiskiem piór wiecznych i uzyskiwał nowe patenty. W grudniu 1894 roku George S. Parker opatentował przełomowy spływak Lucky Curve, który zlikwidował problem wylewania się atramentu z pióra.

Nowoczesność i tradycja w piórach kulkowych Parker

W późniejszych latach Parker wprowadzał kolejne ulepszenia do konstrukcji swoich piór wiecznych, opracowując m.in. nowatorski sposób napełniania pióra, za pomocą wbudowanego gumowego zbiornika oraz blaszki z przyciskiem. Metoda ta zastąpiła dotychczasowe napełnianie pióra wiecznego specjalną pipetą, co było rozwiązaniem niewygodnym i powodującym zabrudzenia pióra. Pomysłowy producent piór wiecznych opracował też szczelne zamknięcie stalówki, które zabezpieczało przed przypadkowym wylaniem atramentu z pióra. Nadal też ulepszał konstrukcję spływaka.

Ewolucja piór wiecznych Parker na przestrzeni lat to nie tylko unowocześniane rozwiązania techniczne, ale również mnogość modeli i bogate wzornictwo. W ofercie firmy George’a S. Parkera znaleźć można było zarówno proste, tanie pióra dla przeciętnego klienta, jak i modele zdobione srebrem, masą perłową, kamieniami szlachetnymi, a nawet 18-karatowym złotem. W 1921 roku w sprzedaży pojawił się słynny pomarańczowy model Duofold, a 20 lat później - model Parker 51, który podbił rynek. Obok modelu Sonnet z 1993 roku to właśnie Parker 51 jest jednym z najpopularniejszych i niestety najczęściej podrabianych piór tej marki. 

Pióra wieczne Parker po dziś dzień znajdują wielu użytkowników. Są one cenione przez nich nie tylko za elegancję i komfort pisania, ale również za bogactwo wzorów oraz doskonałą jakość wykonania. Sklep Twoje Pióro oferuje szeroką gamę sławnych piór wiecznych z klipsem w kształcie charakterystycznej „strzałki”, rozpoznawalnej na całym świecie, wśród których każdy miłośnik przyborów piśmienniczych marki Parker znajdzie coś dla siebie.

Artykuł sponsorowany