Wodne, gęste i kryjące – takie są farby plakatowe, na których wielu z nas uczyło się sztuki malowania. Dodatkowo nie są drogie i nie wymagają właściwie żadnych przygotowań ani specjalnych umiejętności. Podajemy praktyczne wskazówki, jak malować farbami plakatowymi oraz jakie akcesoria z pewnością się przydadzą.

 

Czym są farby plakatowe?

Farby plakatowe to jedne z najbardziej uniwersalnych produktów do malowania, jakie są dostępne na rynku. Z powodzeniem nadają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Niekiedy wręcz możemy spotkać się z określeniem farby szkolne, bo to właśnie one są używane na lekcjach plastyki. Pracę z plakatówkami zaczynają już nawet dzieci uczęszczające do przedszkola i żłobka. Farby plakatowe mają charakterystyczną, gęstą konsystencję i wymagają rozcieńczania wodą, więc starczają na dłużej. Dodatkowo szybko schną i łatwo je zmyć z rąk, stołu czy innych mebli, więc nie trzeba obawiać się, jeśli pędzelek się omsknie.

Zestawy farb plakatowych obejmują zwykle od 4 do 12, a nawet do 24 kolorowych pojemników bądź tubek, dzięki temu od samego początku możemy korzystać z różnych odcieni, łącząc je ze sobą. Owe kubeczki są wygodne w użytkowaniu i stabilnie stoją, jednak tubki wydają się być lepszym rozwiązaniem w przypadku kilkuletnich artystów, którzy nie mają wyczucia w nabieraniu plakatówki i mieszają je ze sobą, wkładając pędzelek gdzie popadnie.

Jak malować farbami plakatowymi – praktyczne wskazówki

Reguła podczas malowania farbami plakatowymi jest taka, że najpierw zaczynamy od nakładania ciemnych kolorów, a dopiero później przechodzimy do coraz jaśniejszych. W razie potrzeby możemy wcześniej naszkicować kontury kredką, ołówkiem lub węglem. Farby plakatowe są na tyle kryjące, że z pewnością nic nie będzie prześwitywać ani przebijać. Co więcej, możemy też nakładać na nie farby akrylowe, akwarele, tusz oraz pastele. Uważać należy jednak przy akwarelach – z racji tego, że są one półtransparentne, może okazać się, że zupełnie nie będzie ich widać.

Podczas malowania farbami plakatowymi na papierze, musimy też uważać na jego grubość. Woda używana do rozcieńczania może sprawić, że kartka zacznie się nieestetycznie odkształcać. Jeśli nie chcemy kupować specjalnego papieru czy podobrazia, sięgnijmy po tekturę bądź grubszy brystol. Oprócz tego z powodzeniem możemy pokrywać nimi również inne powierzchnie, jak między innymi drewno, szkło oraz ceramikę.

Akcesoria przydatne do malowania plakatówkami

O ile wiemy, że farby plakatowe mogą być w pojemniczkach lub tubkach, o tyle jeszcze musimy mieć świadomość, że konieczne jest też posiadanie kilku innych akcesoriów. Nie obejdziemy się bez pędzli. Tutaj najlepiej sprawdzają się miękkie, wykonane z naturalnego włosia, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by używać pędzli wykonanych z syntetycznej szczeciny. Najlepiej mieć kilka modeli, w tym różnej grubości, tak by zmieniać je w razie potrzeby. Farby plakatowe z powodzeniem nakładamy także innymi przedmiotami, jak chociażby gąbeczką, a nawet szczoteczką do zębów i własnymi palcami. Pozwoli to uzyskać ciekawy i oryginalny efekt. Ponadto przyda się także kubek z wodą, który jest niezbędny do rozcieńczania plakatówek, oraz tacka do mieszania kolorów, przy czym bez problemu zastąpimy ją choćby kawałkiem płyty pilśniowej.

Po farby plakatowe może sięgnąć dosłownie każdy – zarówno jeśli chodzi o wiek, jak i zdolności plastyczne. Ponadto są one wolne od substancji toksycznych i nie wymagają otwierania okna ani innego wietrzenia pomieszczenia podczas pracy. Pracuje się z nimi szybko i wygodnie, a powstałe prace pięknie wyglądają.

Artykuł sponsorowany