Pływanie to umiejętność, która ma korzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka. U dzieci korzyści z pływania są niezaprzeczalne. Pobudza dzieci do rozwoju fizycznego i psychicznego. Woda dostarcza bowiem bodźców, które nie występują na co dzień. 

Nauka pływania - kiedy zacząć?

Zasada jest prosta - im wcześniej tym lepiej. Tak naprawdę już 2 miesięczne niemowlę można zabrać na basen. Maluchy takie dopiero opuściły brzuch mamy, gdzie przez 9 miesięcy żyły w wodach płodowych. Stąd środowisko to kojarzy im się z bezpieczeństwem i spokojem. Średnio do 6 - 7 miesiąca życia utrzymują się odruchy z życia płodowego. Niemowlęta nie boją się wody i co najważniejsze nie otwierają ust po zanurzeniu. Odruch taki jednak zanika, stąd coraz częściej można spotkać rodziców, którzy zaczynają  przygodę z basenem tak wcześnie. Część rodziców obawia się jednak o warunki panujące na basenie, które nie zawsze dostosowane są do takich maluchów. Dlatego w tym przypadku należy wybrać miejsce dostosowane dla niemowląt. Głębokość wody to przedział między 20 a 120 cm. Woda taka jest sprawdzana pod względem czystości i jakości. Temperatura również dostosowana jest do maluchów i jest to przedział między 32 a 34 stopnie. Pierwsze miesiące życia to głownie oswajanie się z wodą i otaczającym środowiskiem. Kiedy dziecko zaczyna poruszać się już samodzielnie (1 - 2 lata), naukę pływania pod okiem instruktora można wprowadzić już na poważniejszy etap.

Jak zachęcić dziecko do nauki pływania?

Wszystko zależy na jakim etapie zaczynamy naukę. I w tym przypadku zasada - im wcześniej tym lepiej -znajduje swoje potwierdzenie w praktyce. Im dziecko szybciej oswoi się z wodą, tym naukę szybciej można rozpocząć i nauczyć dziecko podstawowych zasad funkcjonowania w wodzie. Jeśli jednak nauka pływania zaczyna się w wieku późniejszym, chęci rodziców nie zawsze pokrywają się z potrzebami i chęciami malucha. Dlatego należy zachęcać pociechę na różne sposoby, aby jak najchętniej uczestniczyło w lekcjach pływania.

  • Oswajanie z wodą należy rozpocząć w domu. Jest to najważniejszy etap, który zachęci dziecko do zabaw na basenie. Aby dziecko chętnie pluskało się w wodzie, można zakupić wodne zabawki i akcesoria. Ciekawym sposobem jest puszczanie bąbelków pod wodą przez słomkę.
  • Można czytać książeczki o pływaniu.
  • Można również wybrać się z maluchem na zakupy i zakupić wspólnie niezbędne akcesoria do wizyty na basenie. Należy przy tym rozmawiać z dzieckiem i wszystko na bieżąco tłumaczyć. Dzieci uwielbiają kolorowe stroje, ciekawe zabawki i nowe akcesoria.
  • Pluskanie się z dzieckiem ma również duże znaczenie dla oswajania się z procesem nauki pływania. Dzieci bowiem uwielbiają naśladować dorosłych. Ważne jest, aby cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem i mówić do malucha. Głos rodzica i jego bliskość wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
  • Większe dziecko należy zachęcać do położenia się w płytkiej wodzie. Ma to znaczący wpływ na barierę, która pojawia podczas próby położenia się na wodzie. 
  • Poprzez zabawę i wspólne kąpiele należy z czasem oswajać dziecko z zanurzaniem pod wodą. Proces powinien odbywać się stopniowo, by nie wystraszyć malucha. Można wykonywać podskoki i na "trzy" wstrzymać powietrze i się zanurzyć.

Lekcje pływania tylko z instruktorem

Jeśli nauka pływania ma być skuteczna i bezpieczna, powinna odbywać się pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora. Osoba taka jest odpowiednio przygotowana do nauki pływania dzieci w każdym wieku. Doświadczony instruktor zaszczepi w młodym człowieku sportowego ducha i wykształci charakter przyszłego sportowca. Ponadto profesjonalny instruktor z reguły ma w ofercie opracowany program nauki, który przynosi konkretne efekty po każdej lekcji. Efektywna nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób, by nauczyć nasze maluchy pływania.

Emil Siedlarz - instruktor pływania
Strona internetowa: www.emilsiedlarz.pl