Coraz więcej Polaków zmaga się z alergiami wywołanymi przez roztocza kurzu domowego. Dodatkowo, te niewielkie pajęczaki, chociaż są pozornie nieszkodliwe, w dużym nagromadzeniu mogą zaszkodzić każdemu, nie tylko alergikom. Jak sobie z nimi poradzić i czy jest to w ogóle możliwe?

Garść faktów o roztoczach

Aby wygrać wojnę z roztoczami, trzeba najpierw wiedzieć, z kim mamy do czynienia. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że roztocze to mikroskopijne pajęczaki, które zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne. Nie da się ich pozbyć zupełnie, ale można ograniczyć ich ilość.

Roztocze żyją maksymalnie 4 miesiące. Najlepiej czują się w miejscach wilgotnych, a ich pokarm stanowią komórki naskórka i zwierząt. W związku z tym idealnym miejscem do życia dla roztoczy są nasze łóżka i inne meble, na których spędzamy dużo czasu. Roztocza można znaleźć też na podłodze, w dywanach, pluszakach czy zasłonach. Przyjmuje się, że znajdują się wszędzie tam, gdzie kumuluje się kurz, czyli… niemal wszędzie.


Jak walczyć z roztoczami?

  1. Częste sprzątanie

    Aby uniknąć mnożenia się roztoczy i ich odchodów, należy regularnie sprzątać. Tyczy się to zwłaszcza odkurzania. W tym celu należy używać dobrych środków czyszczących, a jeśli zależy ci na szybkim sprzątaniu, zaopatrz się przede wszystkim w nawilżone chusteczki do mebli. Za ich pomocą błyskawicznie usuniesz kurz ze wszystkich mebli. Do kanap, łóżek i podłóg użyj natomiast dobrego odkurzacza. Pamiętaj też o myciu podłóg raz na 2 tygodnie.

  2.  Wietrzenie

    Roztocza nie czują się dobrze w miejscu, w którym nie mogą swobodnie osiąść. Częste wietrzenie skutecznie zniechęci je do przebywania w wielu miejscach w twoim mieszkaniu. Na szczególnej uwadze miej wszystkie pościele. Jeśli masz takie możliwości, regularnie wynoś je na świeże powietrze.

  3. Zamrażanie

    Minusowa temperatura doskonale radzi sobie z roztoczami, dlatego zimą zaleca się pakowanie pościeli i pluszaków do worków, a następnie wystawianie ich na noc. W inne pory roku można wykorzystać w tym celu zamrażarkę.

  4. Właściwa wilgotność

    Roztocza kochają dużą wilgotność powietrza, a najlepiej czują się w wilgotności na poziomie 75-80%. Zadbaj zatem o to, aby wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu była właściwa.

  5. Częste pranie

    Prać warto często i w wysokiej temperaturze (60 stopni). Najlepiej robić generalne pranie raz w tygodniu łącznie z pościelą i dziecięcymi zabawkami.

  6. Odpowiedni wystrój

    Chociaż zasłony, ozdobne poduszki czy stos pluszaków wyglądają atrakcyjnie, nie są najlepszym pomysłem, jeśli zależy ci na walce z roztoczami. Dobrze jest pozbyć się również dywanów, a książki warto przechowywać w zamknięciu np. za szybą.


    Warto też pamiętać, że nieocenioną pomocą jest ruch na świeżym powietrzu. Mieszkania są bowiem niemal naturalnym siedliskiem roztoczy. Na dworze można odetchnąć pełną piersią.

    Więcej informacji możesz znaleźć na stronie https://generalfresh.pl.

Artykuł sponsorowany