Kalendarz adwentowy można przygotować na kilka sposobów, w zależności od wieku i umiejętności plastycznych dziecka. Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie kalendarza z 24 małych pudełeczek przyklejonych do dużego kartonu, nieco trudniejsze jest przygotowanie kalendarza na bazie materiału filcowego, a najwięcej trudu wymaga przygotowanie wybuchowej (duże pudełko pokryte jest od środka bibułą, którą trzeba rozerwać) lub drewnianej wersji.
Wyobraźnia dziecka jest niczym nieograniczona, dlatego na początku warto go zapytać, jaką formą ma przybrać jego kalendarz adwentowy – mogą to być papierowe torebki oznaczone kolorowymi numerkami zawieszone na mocnej nitce przy łóżku lub niewielki słoik skrywający 24 pudełeczka zapałek z małymi słodkościami. Jak zrobić najprostszy kalendarz adwentowy? Wystarczy kupić duży, kolorowy karton i 24 białe koperty. Każdą z nich ozdabiamy za pomocą kredek lub flamastrów i numerujemy. Następnie każdą z nich przyklejamy do kartonu, który można powiesić na ścianie lub drzwiach.
Rozbudowaną wersję kalendarza można przygotować z papierowych kubeczków i świątecznych naklejek. Każdy kubeczek ozdabiamy naklejkami, można narysować na nim bałwana, prezent, czapkę Mikołaja, sanki lub renifera, a następnie za pomocą małego spinacza lub drewnianych klamerek przypinamy do sznurka. Jeśli chcemy, aby takie kalendarz adwentowy posłużył dłużej, to warto postawić na małe drewniane pudełeczka. Drewniany kalendarz adwentowy może posłużyć nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale także jako skrytka na drobiazgi lub skarbonka.
A co włożyć do takiego kalendarza? Polecamy, aby odejść od tradycyjnych słodyczy na rzecz małych, codziennych zadań, np. samodzielnego przygotowania kakao, pogrania w grę planszową z tatą, zadzwonienie do babci, pomoc rodzicom w przygotowaniu obiadu, wyjście na spacer z psem, odwiedziny koleżanki lub wspólnego obejrzenia familijnego filmu.
Jak zrobić choinkę z papieru i włóczki?
Choinka z papieru to nawiązanie do tradycyjnego, bożonarodzeniowego drzewka, które powinno ubierać się w wigilijny wieczór. Gęstą choinkę z regulowanym mechanizmem i stojakiem możesz postawić zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie lub na balkonie, jednak nie zawsze dzieciaki są w stanie czekać cały miesiąc, zanim nadejdzie ten upragniony moment ubierania drzewka. W ramach rekompensaty można zaproponować przygotowanie choinki z papieru: potrzebny jest do tego klej, kawałek twardego papieru, zielona i czerwona włóczka oraz nożyczki. Z tektury robimy stożek i obcinamy dół, by zyskał okrągłą podstawę. Następnie smarujemy go klejem i powoli, nitka po nitce, oblepiamy zieloną włóczką. Finałowy etap to zrobienie łańcucha: czerwoną nitkę włóczki smarujemy klejem i nakładamy na nasz stożek. Prosta i efektowna choinka z papieru jest gotowa!
Pomysł na prezent dla dziecka – akcesoria plastyczne
Świetnym rozwiązaniem jest kupienie maluchowi prezentu w postaci akcesoriów plastycznych w ramach mikołajkowego upominku. Taki zestaw małego plastyka można wykorzystać do późniejszych prac związanych z przygotowywaniem różnorodnych zajęć artystycznych.
Wśród najpotrzebniejszych rzeczy znajdują się flamastry zmywalne, ołówkowe kredki, dziecięce nożyczki, farby do malowania palcami, transparentny klej w płynie, płynny brokat z klejem, a także kolorowe papiery, bibułki oraz liczne naklejki tematyczne, np. z motywami zimowymi i świątecznymi. To podstawowy zestaw, jaki przyda się każdemu 3-latkowi.
Z ciekawych gadżetów warto wziąć pod uwagę specjalne fartuszki ochronne, drewniane stemple z pieczątkami, plasteliny fluorescencyjne, modelina oraz masy plastyczne do pieczenia. To są jednak już akcesoria plastyczne dla nieco starszych dzieci, 5-latków.
Inne pomysły na grudniowe prace plastyczne
Okres grudniowych przygotowań można wykorzystać nie tylko na przygotowanie domowego kalendarza adwentowego lub papierowej choinki, ale także łańcucha na choinkę z kolorowego papieru lub bibułki oraz choinki z kartoniku po papierze toaletowym i z makaronu!
Łańcuch na choinkę wymaga kupienia kolorowego papieru lub bibułki w kilku ulubionych kolorach, np. czerwonego, niebieskiego, żółtego, białego, fioletowego, różowego, brązowego i zielonego. Należy wyciąć kilkadziesiąt pasków po około 2-3 cm każdy i wkleić w kółeczko – do tego doklejamy kolejna i tak aż do skończenia papieru. Nieco łatwiej jest wykonać łańcuch z bibułki – tu potrzebne są dwa kolory i nożyczki. Tniemy dwa wąskie, maksymalnie 2 cm pasy, których końcówki sklejamy prostopadle do siebie. Następnie przemiennie zaginamy każdy z pasów, a na końcu znowu sklejamy bibułkę. Łańcuch do choinki gotowy!
Choinka z kartonu i makaronu jest bardzo prosta do wykonania: potrzebny będzie kartonik po papierze toaletowym, zielona farba, zszywacz, makaron w kształcie wstążek, klej plastyczny oraz wstążeczka i odrobina waty. Najpierw należy pomalować karton na zielony kolor i zszyć go zszywaczem, obcinając podstawę tak, by choinka prosto stała. Z waty robimy małe kuleczki śniegu, które przyklejamy do kartonika, a między nimi umieszczamy makaron. Jeśli chcemy, by był kolorowy, można go wcześniej pomalować za pomocą farby w spray’u. Kolorowa choinka z makaronu jest gotowa!
Małe dzieciaczki mogą spróbować swoich sił w przygotowaniu papierowych bombek. Z pomocą rodzica wycina się z kolorowego papieru wielką bombę, którą maluch dekoruje wedle swego uznania, wykorzystując do tego brokat, flamastry i różne naklejki. Następnie na czubek bombki naklejamy kokardkę i przekuwamy, robiąc mały otwór na nitkę. Taką dekorację można powiesić zarówno na choince, jak i w oknie, koło łózka dziecka i w przedpokoju.
Dlaczego warto wspólnie przygotowywać prace plastyczne?
Wspólne przygotowanie prac plastycznych z dzieckiem to nie tylko sposób na zabicie nudy, lecz przede wszystkim doskonały moment na rozwój jego kreatywności. Podczas robienia takich prac, maluch uczy się czynności motorycznych, manipulacyjnych i precyzji ruchów, zwłaszcza podczas pracy z nożyczkami i przy różnorodnych tekturach: folii aluminiowej, papieru, folii bąbelkowej, tektury falistej itp. Dziecko ćwiczy koncentrację, dzięki czemu usprawnia się proces myślenia. Najważniejszą jednak zaletą z punktu widzenia dziecka jest zaspokojenie jego ciekawości, ponieważ ma możliwość eksperymentowania i zaspokajania swoich ekspresji artystycznych. W dłuższej perspektywie uwrażliwia dziecko na piękno otaczającego go świata, a także uczy samodzielności i wytrwałości w dążeniu do celu. Wyobraźnia dziecka nie jest niczym ograniczona, często jest w stanie zaskoczyć rodziców swoją kreatywnością i nieszablonowym myśleniem.
Techniki plastyczne do wykorzystania w świątecznych dekoracjach
W zależności od umiejętności manualnych i wieku dziecka, można wykorzystać kilka bardziej zaawansowanych technik plastycznych. Przygotowanie świątecznego obrazu z ziaren piasku, wydrapywanie w plastelinie i pastelach olejnych lub kompozycja z roztopionej świecy są z pewnością bardziej wymagające i czasochłonne. Z kolei do wycinania mozaiki z papieru, witrażu lub z tektury falistej potrzebna jest opanowana umiejętność wykonywania precyzyjnych ruchów ręki oraz pracy z nożyczkami. Proste są prace plastyczne na bazie stempli, malowane gąbką oraz za pomocą mokrej bibułki. Nawet w kuchni można przygotować ciekawy kalendarz adwentowy i choinkę – odpowiednia ilość kolorowej masy solnej wystarczy, aby przygotować wiele ciekawych ozdób.
Przepis na masę solną: 20 dag mąki oraz 20 dag soli mieszamy ze 125 ml wody oraz jednym barwnikiem spożywczym. Masę należy dobrze wyrobić ręcznie przez około 10 minut, a następnie podsypać mąką pod miejscem, w którym będzie używana. Rozwałkowujemy ją na grubość około 2-3 cm i wycinamy ustalone wcześniej kształty, np. bombki, choinkę, literki do kalendarza adwentowego. Masę solną odkładamy do stwardnienia na cała noc. Nigdy nie pieczemy jej w piekarniku, bo wtedy popęka!
Artykuł sponsorowany