Czym jest mała motoryka?
Dziecko po przyjściu na świat powoli uczy się kontroli nad swoim ciałem – w początkowym etapie życia zakres ruchowy niemowlęcia jest mocno ograniczonym, jednak z czasem maluch zaczyna coraz sprawniej się poruszać, raczkować, czy stawiać pierwsze kroczki. Ruchy, jakie dziecko wykonuje dłońmi są początkowo bardzo niezgrabne, ale dzięki ćwiczeniom małe paluszki stopniowo stają się coraz bardziej precyzyjne i są w stanie manipulować różnymi przedmiotami. Pojęcie motoryki małej odnosi się do sprawności ruchowej dłoni i palców – wykonywanie ruchów w tym obszarze posiada ograniczony zakres, jednak wymaga ono skoncentrowania uwagi na wykonywanej czynności. Umiejętności związane z motoryką małą mogą być rozwijane poprzez odpowiednio dobrane zabawki, takie jak klocki plastikowe do łączenia, które wymagają manipulowania wieloma elementami. Łączenie klocków i tworzenie za ich pomocą rozmaitych obiektów rozwija u malucha umiejętności manualne i jednocześnie zapewnia mu wiele frajdy.

Rola klocków w zabawie

Klocki konstrukcyjne edukacyjne stanowią szeroką grupę produktów dedykowanych dzieciom z różnych grup wiekowych. Przy wyborze odpowiedniej zabawki warto się więc upewnić czy dany model będzie odpowiedni dla naszej pociechy. Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku przedszkolnym są zabawki marki U-Brik, które w znaczący sposób wyróżniają się pośród tradycyjnych klocków. Niewątpliwą zaletą wymienionych zabawek jest duża różnorodność elementów, jakie zawarte są w poszczególnych zestawach. Klocki te zawierają aż 17 rodzajów elementów o charakterystycznej karbowanej strukturze, która umożliwia budowanie przestrzennych konstrukcji. Złączanie elementów wymaga nie tylko precyzji, ale i kreatywności, dzięki czemu zabawa stanowi dla dziecka nie lada wyzwanie. Poprzez dopasowywanie klocków dziecko nieustannie ćwiczy sprawność palców i dłoni, dzięki czemu z czasem zaczyna to robić z coraz większą precyzją. Dodatkowo, taka forma zabawy pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, a także uczy malucha cierpliwości, logicznego myślenia i wytrwałości w dążeniu do celu.

Dlaczego warto wybrać klocki?

Skuteczność klocków w kształtowaniu motoryki małej oraz innych istotnych umiejętności wynika przede wszystkim z faktu, że zabawki te są atrakcyjne dla dzieci. Budowle z klocków dla dzieci dostarczają tak wiele frajdy, ponieważ maluchy mogą samodzielnie nadawać im dowolny kształt. Takie zabawki jak klocki U-Brik dają małemu konstruktorowi praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia. Dostępność zróżnicowanych elementów w postaci podłużnych karbowanych klocków, kół i łączników pozwala na stworzenie dowolnych obiektów, od prostych zabudowań, po rozbudowane maszyny, czy pojazdy. Efekt końcowy zależny jest wyłącznie od umiejętności dziecka i jego wyobraźni. Nawet jeśli dziecko początkowo nie posiada wprawy w łączeniu klocków, to z czasem zaczyna tworzyć coraz bardziej złożone konstrukcje. Dzięki dowolności, jaką zapewniają klocki, taka forma zabawy jest w stanie zaangażować dziecko na wiele godzin.

Artykuł sponsorowany