Sezon grzewczy a wraz z nim alarmy smogowe zaczęły już się pojawiać w wielu miejscowościach w Polsce. Nawet krótkotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem wpływa negatywnie na podrażnienia oczu, nosa czy gardła. Warto zatem zrobić wszystko, aby nikogo nie narażać na takie problemy zdrowotne. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak wybrać oczyszczacze powietrza, które potem będą mogły być z powodzeniem zastosowane w żłobkach, przedszkolach, a także szkołach.

Coraz więcej oczyszczaczy jest montowanych w wyżej wymienionych placówkach edukacyjnych. Nie może to jednak dziwić. Nawet krótkotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem wpływa negatywnie na podrażnienia oczu, nosa czy gardła. Długotrwała styczność może prowadzić zaś do chorób układu krążenia czy rozmaitych nowotworów (są to choćby rak płuc, gardła, przełyku...). Warto zatem zrobić wszystko, aby nikogo nie narażać na takie problemy zdrowotne. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak wybrać oczyszczacze powietrza, które potem będą mogły być z powodzeniem zastosowane w żłobkach, przedszkolach, a także szkołach. Poznasz także polecany przez nas model, który spełnia wszystkie najważniejsze kryteria.

Oczyszczacze powietrza do przedszkola, żłobka lub szkoły - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Sale przedszkolne czy szkolne mogą być zdecydowanie wyższe niż zwykłe pomieszczenia mieszkalne. Dlatego podawane przez producenta maksymalne powierzchnie, do których przeznaczone jest urządzenie może być mylące. Na początek warto obliczyć tak zwaną kubaturę pomieszczenia. W tym celu trzeba pomnożyć powierzchnię (długość i szerokość) razy wysokość sali. Dobrze jest zrobić to starannie, aby wybrać optymalny oczyszczacz. Wynik - który wyjdzie w metrach sześciennych (m3) - należy pomnożyć przez 4. Dlaczego? Zazwyczaj w żłobkach, przedszkolach, szkołach itp. znajdują się bowiem dzieci, które mają problemy z rozmaitymi alergiami. W takiej sytuacji trzeba zadbać, aby całe powietrze w danym pomieszczeniu było przefiltrowane nawet 4 razy w ciągu jednej godziny. Finalny wynik oznacza zaś minimalną wydajność, jaką musi posiadać oczyszczacz do konkretnej lokalizacji. Trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na wartość tego wskaźnika.

Tesli jednak budżet na zakup oczyszczaczy jest zbyt mały, lub jeśli wśród dzieci w żłobku, przedszkolu czy szkole nie ma dzieci z ze zbyt dużymi kłopotami zdrowotnymi, można finalny wynik obliczonej kubatury pomnożyć tylko przez 2. W związku z tym, oczyszczacz może mieć dwukrotnie mniejszą wydajność i także odpowiednio wywiąże się ze swojego zadania. W tym przypadku pełne oczyszczenie pomieszczenia zajmie nieco więcej czasu. Zaleca się jednak, aby zdecydować się na urządzenia, które będą adekwatne do pierwszego z opisywanych przypadków. Statystyki pokazują bowiem, że coraz więcej młodych osób ma problemy z alergiami. Ludzie odpowiedzialni za zakup oczyszczaczy do powietrza powinni zatem zatroszczyć się, aby kłopoty zdrowotne - ze względu na zanieczyszczone powietrze - nie były potęgowane.

Trzeba również zwrócić uwagę na zastosowane filtry. Najlepsze oczyszczacze powietrza mają kilku stopniowe systemy filtracji, w tym najlepsze na rynki: filtry HEPA 13 i filtry węglowe. Dzięki temu można liczyć na to, że praktycznie 100% wszystkich zanieczyszczeń zostanie skutecznie usuniętych z konkretnego pomieszczenia. W razie czego zadziała zaś nowoczesny jonizator powietrza (zwykłe generują szkodliwy ozon i toksyny - ich warto unikać), który radzi sobie z pozostałymi cząstkami. Pamiętaj, aby oczyszczacz posiadał też możliwość wyłączenia tej funkcji. Nie wszyscy bowiem dobrze reagują na jonizację.

Co jeszcze jest istotne? Między innymi koszty dotyczące eksploatacji urządzeń z tej kategorii. Trzeba uwzględnić częstotliwość i cenę wymiany filtrów, a także zużycie prądu. Czasami dzieje się tak, że z pozoru najtańsze oczyszczacze w dłuższej perspektywie generuje spore wydatki - na przykład poprzez spory pobór energii czy częstą potrzebę wymiany filtrów.

W placówkach edukacyjnych przeprowadzane są rozmaite zajęcia. W ich czasie dzieci muszą odpowiednio skupić się na konkretnych zadaniach. W związku z tym oczyszczacze powietrza nie mogą generować zbyt dużej ilości decybeli. Zaleca się, aby te urządzenia nie powodowały hałasu większego niż około 30 dB przy minimalnej prędkości pracy.

Wybierając oczyszczacze powietrza dobrze jest zdecydować się na modele, które posiadają blokadę przed dziećmi. Jest to niezbędne, aby pociechy samodzielnie nie zmieniały ustawień. W przypadku placówek edukacyjnych niezwykle istotne są certyfikaty niezależnych instytucji, które potwierdzą użyteczność wybranych modeli. Tego typu urządzenia mogą posiadać polskie atesty higieniczne PZH, jak również międzynarodowe: ECARF, UK Allergy, AHAM CADR oraz inne, w tym potwierdzające energooszczędność np.: Energy Star i brak zawartości niebezpiecznych związków, np.: RohS.

Oczyszczacze powietrza Winix już w wielu przedszkolach i szkołach

Jesli szukasz wysoko wydajnych oczyszczaczy, z niskimi kosztami użytkowania, certyfikatami a przy tym w rozsądnych cenach to warto zainteresować się produktami firmy Winix. Wśród oferty tej marki jest kilka modeli rekomendowanych do przedszkoli i szkół. W tym model Winix HR1000, Zero + oraz hit tego sezonu Tower QS, który posiada wbudowany głośnik JBL, sterowany przez smartfona. Świetnie nadaje się do mniejszych sal o wielkości 30 m2 a przy tym może być doskonałą pomocą edukacyjną. Wszystkie wymienione urządzenia posiadają pięciostopniowym proces filtracji powietrza i skuteczność działania bardzo bliską 100%. Efektywnie eliminują pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, kurz, bakterie, pleśnie, grzyby, rakotwórcze związki lotne, trujące związki chemiczne, sierść zwierząt, a także włosy ludzkie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat oczyszczaczy powietrza do przedszkoli, szkół i żłobków warto skontaktować się ze specjalistami, np. ze sklepu Enerzon: sklep.enerzon.pl

Artykuł sponsorowany