Kartkę techniczną składamy w poprzek na pół. Sklejamy ze sobą końce 4 pasków – jeden na drugim – w kolorze białym, jasnożółtym, żółtymi jasnopomarańczowym. Z białego paska robimy małą łezkę o wysokości  około 4 cm od miejsca złączenia i przyklejamy. Z kolejnego paska robimy drugą pętlę 5 mm poniżej. W podobny sposób robimy dwie kolejne pętle. Odcinamy końce równo z początkiem pasków. Z pozostałych robimy drugi taki sam element z kolorami w odwrotnej kolejności. Do wykonania kartki potrzebujemy jeszcze dwa takie elementy (w sumie 4).

Łączymy ze sobą trzy pętle – dwie z najmniejszą łezką w białym kolorze i jedną z najmniejszą łezką w jasnopomarańczowym kolorze układając je obok siebie. Dołączamy czwartą do góry nogami. Będzie to tułów kogucika. Z jednej strony tułowia w miejscu połączenia przyklejamy koniec pomarańczowego paska skierowany w dół. Robimy pętlę wokół głowy i przyklejamy po drugiej stronie. Nowy pomarańczowy pasek przyklejamy w tym samym miejscu co poprzedni z tą różnicą, że koniec powinien być skierowany ku górze. Owijamy pasek wokół tułowia kogucika. Łączymy oba paski z prawej strony tułowia i odcinamy.

Pazurki
Odcinamy dwa kawałki o długości około 6 cm. Składamy tak, aby między końcami był 1 cm odstępu. Sklejamy przy miejscu złożenia. Pozostałe kawałki zwijamy. Powtarzamy z drugim kawałkiem. Pazurki przyklejamy na dole.

Dziób, kogucie korale, grzebień
Również z pomarańczowego paska robimy dziób – zwijamy pasek formując dwie małe pętle umieszczone jedna w drugiej, przyklejamy i odcinamy nadmiar. Wykonujemy drugi taki sam element. Obydwie części składamy na kształt trójkąta i przyklejamy z przodu jako dziób. W podobny sposób z czerwonego paska robimy korale kogucie z tą różnicą, że na końcu formujemy kształt łezki. Korale przyklejamy poniżej dziobu. Krawędź czerwonej kartki składamy na 5 mm. Powyżej zgięcia rysujemy trójkątne wierzchołki na grzebień i wycinamy. Przyklejamy go wokół głowy.

Z czarnej bibuły zwijamy kulkę jako oko i przyklejamy je do paska przy głowie. Sklejamy końce 10 kolorowych pasków tak jak na początku. Zwijamy je w okrągłe pętle i przyklejamy na wierzchu. Końce odcinamy. W podobny sposób z 4 kolorowych pasków sklejamy 3 jajka. 

Bazie i trawa
Smarujemy klejem dwa brązowe paski. Przykładamy je do siebie. Formujemy z nich gałązkę bazi – przesuwamy do góry raz jeden, raz drugi pasek tworząc krótkie rozgałęzienia. Paski białej bibuły zwijamy na kształt ślimaka. Powinny one być różnej wielkości jednak nie większe niż o 1 cm średnicy. Z zielonych pasków zwijamy źdźbła trawy – podobnie jak poprzednie pętle tyko, że spłaszczone z obu stron.

Do końca pomarańczowych pasków przy koguciku  od spodu przyklejamy niebieski pasek. Na wierzchu przyklejamy zwinięte kolorowe paski jako ogon. Ostatnie kilka pasków ogona zginamy. Niebieski pasek co jakiś czas składamy w jedną i drugą stronę i przyklejamy za drugim złożeniem do poprzedniego paska. Powtarzamy tą czynność około 4 razy wokół ogona. W ten sposób kogucik zyska piórka na ogonie. Przyklejamy kolejne elementy do kartki – najpierw kogucika, później jajka i jedną trawę. Następnie przyklejamy gałązkę bazi. Do gałązki przyklejamy spłaszczone z jednej strony białe bazie. Poniżej przyklejamy jeszcze kilka źdźbeł trawy. Taka niepowtarzalna kartka na pewno będzie zaskoczeniem dla tego, kto ją otrzyma.

Materiały:

  • kolorowe paski papieru o szerokości 5 mm i długości kartki A4
  • kartka techniczna A4 w kolorze innym niż paski
  • kawałek czarnej bibuły
  • czerwona kartka A4 zwykła
  • klej w sztyfcie

Narzędzia:

  • nożyczki

Wielkanocna kartka z kogucikiem