Krowa
Figurkę krowy zaczynamy budować od dołu. Porcję ciasta dzielimy na 4 części. Posłużą one do zrobienia nóg. Formujemy małe wałeczki i nożykiem nacinamy by utworzyć kopytka. Układamy je kolejno na pokrywce i w razie potrzeby poprawiamy kształt Z większego kawałka ciasta formujemy tułów. Przy pomocy pędzelka zmaczamy końcówki nóg. Dzięki temu elementy trwale się połączą. Robimy ogon i doklejamy z tyłu. Wbijamy kawałek patyka, który posłuży do podtrzymania głowy. Z porcji ciasta robimy podłużny walec i formujemy głowę. Nożykiem wycinamy usta, a nozdrza tworzymy końcem pędzla. Doklejamy głowę do tułowia. Pod pokrywkę można włożyć odrobinę papieru aby głowa nie opadła. Ze zgniecionych kuleczek tworzymy oczy. Formując niewielkie łezki tworzymy rogi. Z okrągłych małych placuszków zawijamy uszy.
Figurkę należy odstawić na kilka dni do wychynięcia i pomalować farbkami plakatowymi.

Miś
Robimy 2 kulki z foli aluminiowej większą i mniejszą. Porcją masy otaczamy większą kulkę. Zwilżamy, aby zatrzeć miejsce łączenia. Formujemy tułów. Wbijamy patyczek i docinamy do odpowiedniej długości. Nabijamy na niego mniejszą aluminiową kulkę. Owijamy aluminium ciastem solnym. Wygładzamy łączenie. Ciasto formujemy w większe łezki i robimy łapki. Z niewielkich kuleczek robimy nóżki spłaszczając je w połowie. Wkładamy nóżki pod figurkę.
Z niewielkiego placuszka robimy obszar buzi. Z kuleczki robimy nosek. Nożykiem nacinamy buzię i nozdrza. Z kuleczek robimy oczy naklejając mniejszą na większą. Z placuszków formujemy trójkątne uszy. Na końcu doklejamy ogonek z kuleczki. Nożykiem nanosimy szczegóły.

Auto
Z foli aluminiowej zawijamy tabliczkę. Porcje ciasta dzielimy ma 4 równe części i toczymy koła. Przyklejamy do pokrywki spłaszczając od wewnątrz. Z porcji ciasta solnego wyrabiamy placuszek i nim owijamy bryłkę z foli aluminiowej. Odcinamy brzegi. Taką kosteczkę układamy między koła. Z małych kuleczek robimy placuszki (felgi) i przyklejamy do kół. Z porcji ciasta wyrabiamy prostokątny klocek i nacinamy obszar szyb. Przyklejamy kabinę do reszty autka. Z małego wałeczka robimy wycieraczkę. Z kuleczek z ciasta robimy światła na których nacinamy krateczkę. Z wałeczka robimy zderzaki. Przyklejamy element za pomocą pędzla i odrobiny wody. Nożykiem poprawiamy detale.

Piłka
Robimy kuleczkę z folii aluminiowej. Otaczamy ją porcją masy solnej. Pędzelkiem z wodą i odrobiną masy niwelujemy łączenia. W rękach formujemy kulkę. Nacinamy nożykiem pięciokąty. 
Figurkę należy odstawić na kilka dni do wychynięcia, pomalować farbkami plakatowymi, a markerem pojedyncze części.

Materiały:

  • masa solna <- sprawdź jak zrobić
  • folia aluminiowa
  • woda
  • patyczki do szaszłyków lub wykałaczki

Narzędzia:

  • nożyk
  • pędzelek
  • pokrywka ze słoika

figurki z masy solnej