Na tekturze odrysowujemy obwód rolek, a następnie zmniejszamy narysowany okrąg o około 1 mm (musi się zmieścić wewnątrz rolki). Dorysowujemy do nich drugie okręgi w odległości około 1 cm od ich brzegu (utworzy się pierścień). Na tym pierścieniu zaznaczamy równoległe linie (powinno to wyglądać tak jakbyśmy mieli co kawałek odwróconą literę V). Wycinamy koło i naklejamy je na taśmę dwustronną. Odcinamy nadmiar taśmy i wycinamy zaznaczone wcięcia (litery V). 

Na dłuższej rolce zaznaczamy pierścień o szerokości 2,5-3 cm. Do dłuższej rolki wkładamy pisak lub długopis, tak aby wystawał. Krótszą rolkę przykładamy do zaznaczonego miejsca na dłuższej i zaznaczamy na niej linię powyżej pisaka / długopisu.  Odcinamy. Nakładamy jedną rolkę na drugą (do zaznaczonej linii) ponownie przykładamy pisak / długopis i zaznaczamy linię tym razem na dłuższej rolce poniżej końca pisaka / długopisu. Odcinamy. 

Sprawdźmy czy obie rolki nachodzą ciasno na siebie, jeżeli nie to krótszą rolkę rozcinamy, owijamy wokół dłuższej, zaznaczamy ołówkiem ile musimy odciąć i odcinamy. Rozciętą rolkę sklejamy taśmą. Na filcu zaznaczamy obwód (rysujemy wewnątrz kreskę, układamy równo z krawędzią filcu i obracamy, aż linia znów znajdzie się na filcu) i wysokość rolek – wysokość dłuższej mierzymy do zaznaczonej linii. Do każdej wysokości dodajemy 5mm, a do szerokości 10mm. Wycinamy. Na filcu zaznaczamy dwa koła - jedno do pokrywki i jedno do pojemnika. Powinny być większe o ok. 3 mm od obwodu rolki. 

Z filcu wycinamy jeszcze jeden długi pasek (zaokrąglamy jego końce i wycinamy otwór na guzik) oraz jeden krótszy (jego dł. to ok. 2 razy szerokość paska) i zaznaczamy na nim szerokość długiego paska w jednakowej odległości od  brzegów. Zaczynamy składać całość. 

Do koła z filcu od pokrywki przyszywamy krótki pasek podwijając jego końce pod spód (mniej więcej tam gdzie zaznaczenie). Na prostokątnym filcu od pokrywki zaznaczamy miejsce przyszycia paska (składamy rolki ze sobą, przymierzamy pasek, następnie prostokąt i zaznaczamy) i przyszywamy go. Obszywamy dziurkę na guzik. 

Wklejamy wierzchnią część pokrywki i przyklejamy do niej koło z filcu. Podobnie postępujemy z dolną częścią piórnika. Zaznaczamy miejsce przyszycia guzika (podobnie jak miejsce przyszycia paska) i przyszywamy. Górną i dolną część oklejamy taśmą dwustronną (dolną tylko do zaznaczonej linii) i przyklejamy filc. Pozostało nam zszyć wszystko ze sobą. Wybrany przeze mnie ścieg jest jednym z prostych ściegów (można zszyć wszystko w inny sposób, ale to zależy od waszych chęci i umiejętności). Pokrywkę i pojemnik zaczynamy zszywać od okrągłej części, a dopiero potem zszywamy wzdłuż. Jeżeli chcemy, żeby nie było widać węzłów, to pierwsze wbicie igły powinno być od spodu a ostatnie do spodu. Po zszyciu całości nasz własnoręcznie wykonany piórnik jest gotowy.

Materiały:

 • rolka po ręcznikach papierowych
 • rolka po papierze toaletowym (o większej średnicy niż ta z ręcznika)
 • tektura
 • filc kolorowy
 • guzik
 • mulina
 • taśma dwustronna

Narzędzia:

 • nożyczki
 • igła
 • ołówek
 • cyrkiel

Piórnik

Piórnik