Jednym z popularnych ostatnio zajęć tego typu jest decoupage, inaczej mówiąc dekupaż. To technika ręcznego (handmade) dekorowania przedmiotów, pozwalająca samodzielnie wykonać opakowanie na prezent lub wyjątkowy prezent sam w sobie. Czym jest technika decoupage? Jak zacząć z nim swoją przygodę?

Co to jest decoupage?

Decoupage to technika ozdabiania różnych przedmiotów za pomocą wzorów wyciętych z papieru lub papierowej serwetki. Powierzchnia do zdobienia powinna być wcześniej odpowiednio spreparowana i może to być na przykład drewno, szkło, metal, ceramika, plastik bądź tkanina.

Klasyczna forma decoupage polega na naklejaniu wspomnianego wcześniej papierowego wzoru i pokryciu go kilkoma warstwami lakieru, tak, by wzór całkowicie wtopił się w powierzchnię i był niewyczuwalny w dotyku. Docelowo wzór wygląda, jakby był ręcznie namalowany.

Wbrew pozorom, akcesoria do decoupage nie są ani wymyślne, ani zbyt drogie. Na początek wystarczą proste elementy dostępne w większości domów, na przykład wzory wycięte z serwetek papierowych, ozdobnego papieru, kolorowych gazet i magazynów czy komputerowych wydruków, a także różne opakowania czy też skrzynki, doniczki, ramki do zdjęć, ceramika i wiele innych elementów, które można w ten sposób ozdobić. Jeśli chodzi o narzędzia, na początek przydadzą nam się nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, gąbka kuchenna, chusteczki jednorazowe, waciki i patyczki papierowe. Potrzebne nam będą także farby akrylowe i lakier, klej typu wikol lub zamiennie białko jaja oraz podkład gesso, w przypadku ozdabiania wazonów.

Decoupage krok po kroku – w co się wyposażyć?

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z decoupage, warto na początek zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów do wykonania pierwszych wzorów i jeden lub dwa obiekty do ozdobienia. Dzięki temu sprawdzimy, czy taki rodzaj sztuki handmade oraz spędzania wolnego czasu nam odpowiada.

Być może z biegiem czasu i nabytego doświadczenia zechcemy wykonywać decoupage na bardziej profesjonalnym poziomie. Wtedy warto kupić jeden z rozbudowanych zestawów do tego celu, które są dostępne w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych. W ich skład wchodzi większa ilość materiałów wzorniczych, specjalistyczne kleje, farby i lakiery oraz media pozwalające uzyskiwać specjalne efekty, na przykład postarzyć dany przedmiot przez stworzenie na nim charakterystycznych pęknięć. Taki zestaw bez wątpienia pozwoli jeszcze bardziej rozwijać swoje hobby. Na początek jednak w zupełności wystarczą wymienione wcześniej przedmioty i przybory dostępne w każdym domu.

Jak wykonać pierwszą ozdobę decoupage?

Najpierw należy przygotować powierzchnię, która będzie ozdabiana. W przypadku powierzchni drewnianej przecieramy ją papierem ściernym o niskiej granulacji. Inne powierzchnie należy odtłuścić. Można to zrobić wodą z octem lub innym detergentem z alkoholem. Alternatywnym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni cienką bazą farby akrylowej. Następnie wycinamy wzór z wybranego przez nas materiału, na przykład papierowej serwetki. Teraz wycięty wzór przyklejamy do ozdabianej powierzchni. Potrzebna jest tu precyzja, by nałożyć klej w każde miejsce, a także by nie rozerwać cienkiego papieru serwetkowego. Na koniec, kiedy klej już wyschnie, ozdobioną powierzchnię pokrywamy kilkoma warstwami lakieru. Po jego wyschnięciu ewentualne grudki i nierówności usuwamy za pomocą papieru ściernego. I gotowe!

Jak widać, decoupage nie jest wcale skomplikowaną metodą zdobnictwa, a pozwala uzyskać naprawdę zachwycające efekty. Z biegiem czasu można wyposażyć się w bardziej specjalistyczne elementy do decoupage. Można je nabyć w sklepie internetowym https://paperconcept.pl. Sklep posiada bogatą i urozmaiconą ofertę różnych akcesoriów do decoupage, między innymi serwetki ozdobne i papier ryżowy w wielu wzorach, metalowe obręcze będące bazą do wianków czy łapaczy snów, a także zestawy farb akwarelowych i dodatkowe narzędzia malarskie przydatne przy technice decoupage.

Artykuł sponsorowany