Aby zarazić pociechę zamiłowaniem do jazdy, warto zadbać o to, by pierwsze kontakty z bicyklem były jak najbardziej pozytywne. Aby tak się stało, należy porządnie przyłożyć się do wyboru pojazdu o odpowiednim rozmiarze. Poniżej podpowiadamy, na jakie parametry rowerka dla dzieci zwrócić uwagę podczas zakupu!

Rozmiar rowerka dziecięcego

Dopasowanie rozmiaru pojazdu będzie miało kluczowy wpływ na niemal każdy aspekt jazdy na rowerze, a w tym m.in. na wygodę czy bezpieczeństwo. Wybierając sprzęt, należy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie jak: rozmiar kół, przekrok ramy, wysokość siodełka i jego odległość od kierownicy.

Rozmiar kół

Na rynku dostępne są rowerki dla dzieci z kołami o średnicy 16, 20, 24 i 26 cali. W zdecydowanej większości przypadków rozmiar kół będzie proporcjonalny do całej konstrukcji. Oznacza to, że lepszym wyborem dla młodszych dzieci będą pojazdy na obręczach 16 lub 20-calowych, natomiast większe koła przeznaczone są raczej dla starszaków.

Warto też zainteresować się sprzętem, który współpracuje np. z dwoma rozmiarami kół (np. 24 i 26-calowymi), dzięki czemu rower będzie mógł w pewnym sensie rosnąć razem z dzieckiem. W razie wątpliwości zawsze jednak lepiej jest „zaokrąglać” w górę – maluch z każdym dniem będzie przecież większy!

Przekrok ramy

Kolejną istotną kwestią jest przekrok, czyli odległość górnej rury od ziemi. Aby użytkowanie sprzętu było komfortowe i bezpieczne, dziecko musi mieć możliwość stanięcia obiema stopami na podłożu po zejściu z pedałów. Jeśli nie ma sposobności sprawdzenia tej kwestii osobiście, należy porównać długość nogi malucha  z –wspomnianym już wcześniej – przekrokiem. Drugi wymiar powinien być oczywiście mniejszy od pierwszego.

Wysokość siodła

Następna sprawa to wysokość siodełka. Dobrze dobrany rowerek dla dziecka powinien umożliwiać wygodne pedałowanie. Oznacza to, że pociecha musi być w stanie ustawić całe stopy na pedałach podczas jazdy. Jednocześnie w najniższej pozycji noga powinna być lekko ugięta w kolanie, a nie całkowicie wyprostowana. W najwyższej pozycji nie może być ona natomiast zbyt mocno zgięta.

Jako ludzie jesteśmy na tyle różni, że dopasowanie sprzętu pod konkretne preferencje mogłoby przysporzyć niemałych trudności. Na szczęście w ogromnej większości rowerków wysokość siodełka można regulować samodzielnie. Ta cecha z pewnością okaże się przydatna także wtedy, gdy maluch nieco podrośnie.

Odległość siodełka od kierownicy

Każde dziecko ma nieco inne proporcje ciała, dlatego nawet gdy wysokość siedziska będzie w porządku, to pojazd może okazać się zbyt duży lub zbyt mały ze względu na nieodpowiednią odległość siodełka od kierownicy. Przyjmuje się, że kierowca dwukołowca powinien móc trzymać kierownicę pewnie przy lekko ugiętych ramionach.

Dobór zbyt długiego sprzętu będzie powodował problemy z panowaniem nad rowerem, co może negatywnie przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy. Zbyt mały będzie z kolei niewygodny i co więcej – może sprawiać, że maluch będzie uderzał kolanami w kierownicę lub przedni widelec. Aby dziecko odczuwało frajdę, nie należy dopuszczać do takiej możliwości.

Podsumowanie

Wybór rowerka o odpowiednim rozmiarze jest kluczowy, aby nie zniechęcić pociechy do jazdy na dwóch kółkach. Najlepszym wyjściem zawsze będzie przetestowanie sprzętu na żywo, natomiast w sytuacji, w której nie ma takiej możliwości – należy zwrócić uwagę na powyżej wymienione parametry.

Więcej znajdziesz w sklepie DwaMichaly.pl

Artykuł sponsorowany