Nowoczesne, pełne kolorów i przykuwające uwagę. Takie są malowidła ścienne, które zostały przygotowane zgodnie z duchem malarstwa artystycznego. Możesz wybierać spośród ciekawych graffiti, obrazów, karykatur, wzorów geometrycznych i wielu więcej. Pytanie jednak, jaka jest tego cena i czy w ogóle warto?

Ściany mogą zdobić rozmaite ozdoby, ale w dobie, kiedy mamy tyle alternatyw, nie warto zamykać się na tradycyjne obrazy czy powielane dekoracje. Z pomocą przychodzi malowanie artystyczne ścian, które opiera się na przeniesieniu dowolnego wzoru na płaską powierzchnię. Możemy zdecydować się na własny wzór według swojego pomysłu albo skorzystać z wyobraźni i umiejętności artysty – artysty, ponieważ to właśnie taka osoba, najczęściej po akademii plastycznej, zajmuje się malarstwem artystycznym.

Dlaczego warto?

O zaletach obcowania ze sztuką nie musimy przekonywać. Sztuka niesie ze sobą wartości, których próżno szukać gdzie indziej. Dzieła sztuki dają radość, przynoszą przyjemność i chwilę zapomnienia, a nawet skłaniają do refleksji. Nie inaczej jest w przypadku artystycznego malowania ścian, kiedy to nudna, prosta ściana zostaje zamieniona w ciekawy obraz za sprawą farb lub innych technik, na przykład z wykorzystaniem tynków dekoracyjnych.

Artystycznie pomalowana ściana pełni funkcję estetyczną w pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy wyróżnić jedną ścianę i nadać kontrastu pozornie nudnej aranżacji. Przykładem jest dość modny obecnie trend malowania ścian na kolory pastelowe, gdzie jedna ze ścian ma soczysty i wyróżniający się kolor. Na tej samej zasadzie wprowadzane są murale ścienne – motyw ma ożywić wnętrze i nadać mu klimatu. A jeszcze jeśli korzystamy z wzorów, które mają dla nas znaczenie lub niosą jakąś symbolikę, wówczas oprócz funkcji dekoratorskiej mamy funkcję motywacyjną lub relaksacyjną.

Ile kosztuje malarstwo artystyczne?

Jeśli chodzi o malowanie artystyczne ścian, cena zależna jest od miasta. W stolicy ceny będą wyższe ze względu na droższy koszt życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wspominając, że na takim rynku jest po prostu większa konkurencja. Są również firmy jednoosobowe, jak i większe agencje zrzeszające artystów na przykład street artu, które specjalizują się w kreatywnym malowaniu ścian.

Sama cena za malowanie artystyczne ścian zależy również od techniki: czy będzie to mural 3D, malowidło surrealistyczne, komiksowe; jakie będą użyte narzędzia i farby, jakiej wielkości będzie mural i ile pracy w przeliczeniu na roboczogodziny wyniesie przeniesienie motywu na ścian.

Artystyczne malowanie ścian w Warszawie i w innych miastach zależy więc od wielu czynników. Ogólnie, patrząc na publikowane cenniki, koszt malowania dużych formatów waha się od 100 do nawet 500 złotych za metr kwadratowy. Ważny jest sam motyw, ponieważ najmniej skomplikowany będzie najtańszy, a kiedy przeważa już forma i technika – cena za malowanie ścian jest wyższa.

Większość pracowni zaznacza jednak możliwość ustalenia indywidualnej ceny, zwłaszcza że pod uwagę brany jest poziom trudności danego motywu i czasochłonność wykonania, warto zatem pytać samodzielnie o ceny. Na pewno będzie się to opłacać!

Malowanie artystyczne wkracza do firm

Malarstwo artystyczne na ścianach ma się dobrze nie tylko w prywatnych mieszkaniach. Coraz częściej rozmaite wzory możemy zaobserwować w biurach czy w siedzibach firm. Spotkać je można w korytarzu lub w tzw. pokojach wypoczynkowych, w których pełnią rozmaite funkcje, począwszy od nadania kolorów i atmosfery po wyraźne zrelaksowanie. Z tego rodzaju dekoracji korzystają również firmy usługowe jak restauracje czy kina.

Malowanie ścian artystyczne to doskonała okazja na stworzenie unikatowego i oryginalnego klimatu, które będzie zgodne z wizją właściciela i atmosferą miejsca. Warto również dodać, że ten rodzaj malarstwa wykorzystywany jest również do kreatywnego oznakowania na przykład parkingów czy numeracji budynków.

Artykuł sponsorowany