Maszyny tnąco-wytłaczające – w czym nam pomogą?

Maszyny tnąco-wytłaczające jak sama nazwa sugeruje mają nam pomóc w wycinaniu oraz wytłaczaniu wzorów i kształtów przy pomocy gotowych wykrojników. Stopień trudności używania takich urządzeń można określić jako łatwy. Prace z maszyną nie będą wymagać od nas dużej siły, ważnym aspektem jest również to, że są w pełni bezpieczne. Zaletą tego rodzaju maszyn jest z pewnością mnogość materiałów jakie obsługują, poczynając od cienkich materiałów typu brystol czy folia przeźroczysta, poprzez papier, tekturę, tkaninę, na filcu kończąc. 

Jeżeli chodzi o najczęściej wybierane maszyny tnąco-wytłaczające to zdecydowanie największą popularnością cieszy się Sizzix Big Shot. Praktycznie każdy sklep ma te urządzenie w swojej ofercie, a opinie jakie zbiera wśród użytkujących są bardzo dobre.

Wykrojniki – nieodłączne narzędzie fanów scarpbookingu

Wykrojniki są bardzo ważnym elementem maszyny tnąco-wytłaczającej. Zazwyczaj nie są one dodawane w zestawie. Czym jest wykrojnik? Jest to matryca, najczęściej metalowa, dzięki nim oraz wyżej opisanym maszynom, możemy wytłaczać oraz wycinać różnorodne, ozdobne kształty. Wykrojniki stanowią jedną z najważniejszych grup produktów i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród fanów scrapbookingu. Z reguły dzielimy je na trzy grupy:

  • Grube – umożliwiają nam wycinanie w praktycznie każdym materiale, nie tylko papierze. Charakteryzują się ostrą powierzchnią tnącą, należy przy nich zachować szczególną ostrożność. Najmniej liczna z grup, jeżeli chodzi o wybór asortymentu.
  • Średnie – nie ma problemu z cięciem większości materiałów. Jednak przy grubszych warstwach, nie radzą sobie tak dobrze jak grube.
  • Cienkie – najliczniej reprezentowana grupa. Służą głównie do wycinania w papierze. Mogą mieć trudności z grubszymi materiałami oraz bardziej skomplikowanymi wzorami.

Jeżeli chodzi o zużywalność tych produktów, to można śmiało stwierdzić, że powinny posłużyć nam przez dłuższy czas. Jedynie po pewnym czasie, może wycinać mniej precyzyjnie. Jednak i na ten problem znajdą się sposoby, by zaostrzyć matrycę.

Maszynki wytłaczająco-tnące i wykrojniki – czy warto je zakupić?

Podsumowując, jeżeli scrapbooking jest naszą pasją, hobby i regularnie tworzymy nasze dzieła, z pewnością maszynka i wykrojniki powinny się znaleźć w naszym domu. Wprawdzie maszynka to koszt kilkuset złotych, jednak jest to jednorazowy wydatek, a takie urządzenie z pewnością będzie nam przynosić radość przez długi czas. Cena wykrojników jest znacznie niższa. Konkurencja na rynku i mnogość ofert sprawiły, że ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Te narzędzia również są wytrzymałe i posłużą nam na lata. Jeżeli chcemy urozmaicić, upiększyć nasze prace, to nie podlega wątpliwości, że powinniśmy się zdecydować na zakup maszynki wytłaczająco-tnącej oraz stale uzupełniać naszą kolekcję wykrojników. 

Artykuł sponsorowany